Для чого потрібні люди у космосі

Часто можна почути думку, що людині не місце в космосі, бо роботи можуть ефективно виконувати ті самі завдання, тільки дешевше та без зайвого ризику. Але подібний погляд надто однобічний. Безумовно, у багатьох сферах освоєння космосу автоматика давно та з успіхом замінила людей. Водночас існує ціла низка завдань, які неможливо виконати без участі людей. І сьогодні ми поговоримо про них.

Орбітальний ремонт

Останніми роками промисловість орбітального обслуговування зробила великий крок уперед. Так, просто на наших очах, стали реальністю космічні буксири, послуги дозаправлення та утилізації старих супутників. Усіх їх поєднує те, що їм не потрібна присутність людини.

Місія по ремонту телескопа Hubble. Джерело: NASA

Проте, якщо говорити про складніші ремонтні процедури на орбіті, то вони, як і раніше, не можуть бути виконані без участі людей. Можна згадати про орбітальну обсерваторію Hubble. Завдяки кільком ремонтним місіям вона все ще перебуває в строю і продовжує досліджувати чудеса Всесвіту. Новий китайський телескоп, який буде запущений у космос через кілька років, також розрахований на періодичне обслуговування тейконавтами.

Те саме стосується й періодичних ремонтних операцій на МКС, а також будівництва та забезпечення діяльності наступних орбітальних станцій та поселень. Автоматика може багато, але по-справжньому складні та відповідальні процедури, ще довго залишатимуться виключно людською прерогативою.

Наукові експерименти

Іншим важливим завданням людей у космосі є проведення наукових експериментів. Так, не всі з них потребують присутності людини. Проте через складність, низка наукових досліджень, що виконуються на МКС, неможлива без наявності кваліфікованих дослідників, які будуть їх контролювати та здатних аналізувати результати й за необхідності самостійно вносити необхідні корективи.

Експерименти з вирощування рослин на МКС. Джерело: NASA

Крім того, присутність людей у космосі сама по собі є грандіозним експериментом. Медики ретельно вивчають, як вплив невагомості, підвищеного рівня випромінювання та інших факторів космічного польоту позначається на людському організмі. Ці дані життєво необхідні організації пілотованих місій у далекий космос і будівництва постійних космічних поселень.

Пошуки життя на інших планетах

Пошуки відповіді на питання про можливість існування, в минулому або навіть у теперішньому, життя на інших тілах Сонячної системи є справжнісіньким «Святим Граалем» сучасної науки. Це завдання є ключовим для більшості місій, які прямо зараз досліджують Червону планету.

Люди на Марсі в уявленні художника. Джерело: planetary.org

Але, все не так просто. Попри те, що марсоходи, на кшталт Perseverance, є справжнім інженерним витвором мистецтва, їхні можливості пошуку слідів життя досить обмежені. І навіть після того, як зібрані ним зразки будуть доставлені на Землю спеціальною місією, далеко не факт, що їхній аналіз дозволить отримати якусь однозначну відповідь. Зрештою, йдеться про проби, зібрані лише з однієї ділянки поверхні Червоної планети.

І саме тут у гру вступає людський чинник. Адже, як би банально це не звучало, але професійний геолог з молотком може за добу зібрати куди більше цікавих зразків, ніж Perseverance за весь час своєї багаторічної місії. Отже, швидше за все, ми отримаємо остаточну відповідь на питання про життя на Марсі лише коли на поверхню планети висадяться дослідники з відповідним обладнанням.

Створення запасної домівки

Люди у космосі потрібні не лише для організації експериментів та пошуків позаземного життя. Вони також потрібні для створення запасної домівки. Звичайно, у нас ніколи не буде такої ж планети, як Земля. І людство має зробити все, що в його силах, аби її зберегти. Але, на жаль, поки що багато представників нашого виду не демонструють такого прагнення. Та і якщо прибрати убік потяг людей до саморуйнування, є й інші фактори, які загрожують нашій планеті (астероїди, комети, виверження супервулканів тощо).

Людське поселення на Марсі (концепт). Джерело: SpaceX

Якщо людство не хоче зникнути, воно має мати запасний план. Їм може стати створення самодостатнього поселення на Місяці чи на Марсі. У разі будь-якої катастрофи, воно виступить як рятувальна шлюпка, яка дозволить Homo Sapiens вціліти та у майбутньому почати відновлювати нашу планету.

Якщо ж говорити про віддаленішу перспективу, то не можна не згадати багатовікову мрію людства про підкорення зірок. Ми знаємо, що більшість світил мають планети. І серед них напевно знайдуться світи з умовами, що підходять для створення позаземних колоній. Нам потрібно лише знайти спосіб до них дістатися.

Джерело натхнення

І нарешті, не можна залишити без уваги ще одну важливу причину, для чого потрібні люди у космосі. Мова про натхнення. Політ Гагаріна та маленький крок Ніла Армстронга стали подіями планетарного масштабу, які без перебільшення, надихнули ціле покоління. Причому йдеться не лише про тих, хто загорівся мрією стати космонавтом, а й про набагато численнішу категорію людей, які загалом зацікавилися наукою, космосом та ракетобудуванням.

Слід, залишений Едвіном Олдріним на Місяці. Джерело: NASA

На жаль, за останні півстоліття у космосі не було подій, порівнянних за масштабом та символізмом з польотом Apollo 11. Але такі ще напевно будуть — як у вигляді повернення людей на той самий Місяць, так і першого кроку людини на Марсі. І не доводиться сумніватися, що вони стануть визначальними для нового покоління дослідників, які вирішать пов’язати своє життя з космосом.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine