Дивний переривчастий промінь світла потрапив на знімок нічного неба

Світлина очевидця з американського штату Аризони здається доволі моторошною, адже на ній чітко помітний дивний переривчастий промінь світла, що пронизує нічне небо. Звісно, перші враження від побаченого можуть спантеличити спостерігачів, які бачать дещо незрозуміле. Втім, таємниця загадкового світлового ефекту в небі швидко знайшла відповідь — дивний промінь утворила ракета SpaceX, а незвична переривчаста лінія насправді є фотографічним трюком.

Збільшені фотографії світлового шоу в нічному небі
Збільшені фотографії світлового шоу в нічному небі. Ілюстрація: perezmedia.net

30 березня SpaceX вивела в космос дві ракети Falcon 9 менш ніж за чотири години. Перша ракета, що вивела на навколоземну орбіту телекомунікаційний супутник Eutelsat 36D, стартувала о 17:52 за місцевим часом з Космічного центру NASA імені Кеннеді у Флориді. Друга ракета несла на собі 23 супутники Starlink та стартувала з Центру космічних сил на мисі Канаверал вже о 21:30 за місцевим часом.

На відміну від перших багаторазових ступенів, які автоматично повертаються на Землю та приземляються вертикально, другі ступені — одноразові та після відпрацювання згоряють у верхніх шарах атмосфери.

Фотограф Джеремі Перез став свідком згоряння другого ступеня після другого вечірнього запуску та зміг зловити кілька захопливих світлин. Перез об’єднав кілька фото палаючого другого ступеня з довгою витримкою, коли відпрацьована ракета пролітала над ним. Розриви у світлій смузі відображають точки, коли затвор камери був закритий.

SpaceX Falcon 9
Фотограф Джеремі Перез зробив дивовижні світлини пунктирного променя світла в нічному небі над Аризоною після запуску SpaceX Falcon 9 31 березня. Автор зображення: perezmedia.net

У реальному часі подія мала трохи інший вигляд. «Це було схоже на ніжний кометоподібний слід, що дрейфує в небі», — розповів Перез. Він також додав, що світло насправді було білим, а не яскраво-синім, як на світлинах. На розширених версіях фото можна помітити другу, тьмянішу, лінію поряд із космічним сміттям, що падало. Ця смуга складається зі світла від розгорнутих ракетою супутників, які дрейфують поруч із нею перед її фінальним маневром.

Дивні атмосферні ефекти через SpaceX

Постійне збільшення кількості запусків ракет SpaceX значно підвищує частоту дивних для непідготовлених очевидців явищ в атмосфері, які спричинені роботою двигунів або згорянням відпрацьованих ступенів. Останнім часом люди бачать моторошні спіралі, які є результатом викиду лишнього ракетного палива. Наприклад, у березні одна з таких спіралей ненадовго затьмарила північне сяйво над Арктикою.

спіраль SpaceX
Під час полярного сяйва над Ісландією був сфотографований великий вир білого світла, відомий як «спіраль SpaceX». Авторство зображення: Shang Yang

Політ ракет Falcon 9 також можна побачити в радіусі кількох сотень кілометрів, коли вони підіймаються в космос. Час від часу вони можуть пробивати діри у верхніх шарах атмосфери, викликаючи червоно-червоні світлові шоу, схожі на полярне сяйво. Проте ці світлові шоу — не єдиний аспект цих дедалі частіших запусків, який привертає увагу. Експерти також хвилюються кількістю супутників Starlink, які виводяться на низьку навколоземну орбіту, що перешкоджає нашій здатності вивчати космос.

Раніше ми повідомляли про те, як дивні звуки у стратосфері здивували вчених.

За матеріалами livescience.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine