Дебютний пуск ракети Vulcan відбудеться у травні

Перший пуск нової ракети Vulcan відбудеться не раніше 4 травня. Це зазначено у заяві стартового оператора ULA (спільне підприємство Boeing та Lockheed Martin).

Основні характеристики Vulcan

Розроблення Vulcan почалося 2014 року. Після захоплення росією Криму, американський уряд з метою національної безпеки вирішив позбутися залежності, пов’язаної з російськими двигунами РД-180, які використовуються на першому ступені ракети Atlas V. Для цього було вирішено створити новий носій.

Ракета Vulcan (концепт). Джерело: ILA

Ракета Vulcan має двоступеневу конструкцію з можливістю додавання бічних твердопаливних прискорювачів. Її висота становить 60 метрів, діаметр — 5,4 метра. У своїй найпотужнішій конфігурації ракета зможе виводити до 27 тонн на низьку навколоземну орбіту.

Перший ступінь Vulcan оснащений двома двигунами BE-4, побудованими компанією Blue Origin. Вони використовують метан як пальне і рідкий кисень як окислювач. Другий ступінь оснащений парою киснево-водневих двигунів RL-10.

Перший політ ракети Vulcan

У момент анонсу проєкту, перший пуск Vulcan був запланований на 2020 рік. Але згодом він неодноразово зсувався. Однією з причин перенесень стали проблеми з розробкою двигуна BE-4. Лише наприкінці 2022 року Blue Origin нарешті поставила партію сертифікованих для польоту силових агрегатів, що дало змогу розпочати підготовку до пуску. У лютому 2023 року інженери завершили складання першого екземпляра Vulcan. Це дозволило зробити формальне оголошення про дату першого польоту ракети.

Складання ракети Vulcan. Джерело: ULA

Вибір дати зумовлений кількома факторами. Одним із них є вимоги, що висуваються корисним навантаженням. Основним вантажем на борту ULA стане місячний апарат Peregrine. Балістичне вікно для його запуску відкривається лише на кілька днів протягом місяця.

Крім того, фахівці ULA хочуть провести ще кілька тестів Vulcan. Найближчими днями ракету доставлять на стартовий майданчик і повністю заправлять, після чого буде проведена репетиція зворотного відліку. Наступним стане випробування з 3,5-секундним прожигом одного з двигунів BE-4 (він працюватиме на 70% потужності).

Якщо все пройде добре, Vulcan повернуть у складальний цех, де на неї встановлять корисне навантаження. Крім Peregrine, ракета виведе на орбіту кілька прототипів супутників системи Project Kuiper від Amazon, а також капсулу з прахом кількох знаменитостей, включно з творцем «Зоряного шляху» Джином Родденберрі та волоссям американських президентів.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine