Міжнародна метеоритна організація опублікувала дані про масу та траєкторію боліда, який налякав мешканців Києва ввечері 19 квітня. Він мав початкову масу близько 200–300 кг і його уламки могли впасти на південному сході від Києва.
Київський болід очима європейців
Болід, який увечері 19 квітня налякав мешканців столиці України, мав масу 200–300 кг. Про це повідомляє Міжнародна метеоритна організація. Тоді кияни подумали, що це чергова російська ракетна атака чи навіть падіння збитого системою ППО супутника.
Однак ця подія була зафіксована камерами European Fireball Network, тож сумнівів у тому, що це падіння великого метеорита, немає. Саме для точної фіксації таких подій і створена ця система, ініціатором якої є Чеська академія наук.
Подію зафіксували найбільш східні автоматичні камери European Fireball Network, розташовані у Словаччині біля населених пунктів Стара Лесна та Колоніце. З останнього пункту спостереження отримано також радіометричні криві блиску. Також початок світіння боліда був зафіксований камерою у початковій школі імені Бардоша Лайоша в Угорщині.
Варто зауважити, що перелічені пункти спостереження розташовані за 580–760 км від місця події. Однак саме завдяки їм ми точно знаємо, що болід над Києвом спалахнув о 21:57:20 за місцевим часом і палав близько 5 секунд.
Де шукати уламки метеорита?
Вчені встановили, що болід вперше спостерігався на висоті 98 км над Великою Димеркою. Він рухався на південний захід зі швидкістю 29 км/с і пролетів над Києвом на висоті 80 км. Сам спалах, який усіх так налякав, стався на висоті 38 км. Яскравість цієї події сягнула -18 зоряної величини, що дозволяє зарахувати цей метеор до категорії суперболідів.
За першим спалахом настав другий, який стався на висоті 32,5 км, а потім ще три на висотах у 31, 30 та 29,5 км. Востаннє болід бачили у 23 км над землею, коли його швидкість складала 10 км/с. Довжина наземної проєкції траєкторії складає 132 км при середньому куті до горизонту в 32 градуси.
Вчені оцінюють початкову масу метеороїда у 200–300 кг. Однак через високу швидкість майже весь його матеріал згорів в атмосфері. Принаймні профілі спалахів свідчать про те, що уламки не могли бути більшими за 1 кг. Але якщо вони все ж досягли землі, то шукати їх треба десь між селищами Романівка, Попільня, Паволоч та Строків на межі Київської та Житомирської областей на південний захід від Фастова.
Орбіта тіла до того, як воно увійшло в атмосферу Землі, була скоріше астероїдною, ніж кометною, але мала дуже значний нахил до екліптики у 46 градусів. Період обертання складає близько двох років, що говорить про те, що цей камінь міг пролетіти поруч із Землею ще 2021 року.
За матеріалами www.imo.net.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine