Дані обсерваторії Chandra поєднали зі знімками James Webb

Влітку 2022 року,NASA опублікувала перші знімки, зроблені телескопом James Webb (JWST). Вони миттєво вразили увагу публіки, потрапивши в стрічки новин та прикрасили титульні сторінки навіть тих сайтів, які рідко пишуть про космос.

Колаж зі знімків, зроблених телескопами Chandra та James Webb

Але JWST не є таким собі «самотнім воїном». Телескоп веде спостереження у тісній зв’язці з безліччю обсерваторій, які працюють в інших діапазонах електромагнітного спектра. Щоб це продемонструвати, NASA опублікувала серію знімків JWST, доповнених даними рентгенівської обсерваторії Chandra. На них можна побачити безліч нових, раніше невідомих подробиць.

Квінтет Стефана

На першому знімку зображений Квінтет Стефана — група з п’яти галактик, розташованих у напрямку сузір’я Пегаса. Дані JWST (червоний, помаранчевий, жовтий, зелений та синій колір) демонструють, до цього невідомі деталі взаємодії цих галактик, включно з газовими хвостами та регіонами активного зореутворення.

Квінтет Стефана. Комбіноване зображення на основі даних телескопів Chandra та James Webb. Джерело: NASA/ JPL-Caltech/ESA/CSA/STScI /CXC/SAO

Дані Chandra (блакитний колір) показують ударну хвилю, що складається з розігрітого до температури в мільйони градусів газу. Вона утворилася як наслідок проходження однієї з галактик через скупчення. Фото також доповнене даними інфрачервоного телескопа Spitzer (червоний, зелений та синій колір), який вже припинив свою роботу.

Галактика Колесо Воза

На другому знімку можна побачити Галактику Колесо Воза. Вона набула своєї характерної форми через зіткнення з іншою галактикою, яке сталося приблизно 100 млн років тому. Ця подія призвела до утворення ударної хвилі, яка ущільнила газові хмари, що спровокувало спалах зореутворення. Як наслідок, галактика отримала два яскраві кільця, які складаються з молодих світил.

Галактика Колесо Воза. Комбіноване зображення на основі даних телескопів Chandra та James Webb

Рентгенівські дані Chandra (блакитний та рожевий колір) відповідають гарячому газу, залишкам наднових, нейтронним зорям та чорним дірам. Інфрачервоні дані JWST (червоний, помаранчевий, жовтий, зелений та синій) показують контури Колеса Воза та двох його супутників на тлі безлічі найдальших галактик.

Галактичне скупчення SMACS 0723

Третій знімок присвячений галактичному скупченню SMACS 0723. Ми бачимо його таким, яким воно було 4,2 млрд років тому — в епоху, коли наша планета тільки-но сформувалася.

Галактичне скупчення SMACS 0723.3-7327. Джерело: NASA/ JPL-Caltech/ESA/CSA/STScI /CXC/SAO

Дані JWST дозволяють розрізнити сотні індивідуальних галактик, які входять до складу скупчення. Дані Chandra (блакитний колір) демонструють гігантську хмару розпеченого газу, яка оточує SMACS 0723, чия маса у 100 трильйонів разів перевищує сонячну. Це у кілька разів більше, ніж сумарна маса всіх галактик, які входять до складу скупчення.

Туманність Кіля

Четвертий знімок присвячений Туманності Кіля. Це, розташований на відстані 7600 світлових років від Землі, регіон активного зореутворення. Прямо зараз у його надрах формуються нові світила та екзопланети.

Туманність Кіля. Комбіноване зображення на основі даних телескопів Chandra та James Webb. Джерело: NASA/ JPL-Caltech/ESA/CSA/STScI /CXC/SAO

Знімок JWST (червоний, помаранчевий, жовтий, зелений та синій колір), який вражає уяву, демонструє щось, на кшталт гірського ландшафту. Ці химерні газопилові структури сформувалися у туманності під впливом потужного ультрафіолетового випромінювання новонароджених зір. Дані Chandra (рожевий колір) доповнюють цей пейзаж дюжиною рентгенівських джерел. Більшість з них відповідає новонародженим зорям, чий вік становить 1 – 2 млн років.

За матеріалами https://chandra.si.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine