Ціль космічного прибиральника постраждала від зіткнення з космічним сміттям

Адаптер корисного навантаження VESPA, який мав стати ціллю для місії з прибирання космічного сміття, міг постраждати від зіткнення з іншим фрагментом космічного сміття. Про це повідомило Європейське космічне агентство (ESA).

Космічний прибиральник ClearSpace в уявленні художника. Джерело: ClearSpace

У 2020 році ESA підписало контракт на суму 86 млн євро зі швейцарським стартапом ClearSpace SA. Він узяв на себе зобов’язання здійснити першу в історії місію з активного зведення з орбіти фрагмента космічного сміття. У майбутньому цю технологію можна було б використовувати для боротьби з іншими об’єктами, що становлять небезпеку для тих космічних апаратів, що наразі працюють.

Вибір ClearSpace припав на VESPA — адаптер корисного навантаження, що встановлюється на верхньому ступені ракети Vega. Його використали під час запуску супутника Proba-V у 2013 році. Маса адаптера становила 112 кг, він перебував на орбіті з перигеєм 660 км і апогеєм 800 км. Фахівці вибрали VESPA через поєднання відносно простої форми та міцної конструкції, що мало спростити завдання його зведення з орбіти.

Але не виключено, що тепер ClearSpace доведеться змінити свої плани. 22 серпня ESA озвучило інформацію, отриману від 18-ї ескадрильї контролю космічного простору ВПС США. Вона виявила появу кількох об’єктів поруч із VESPA. Очевидно, їхнім джерелом є сам адаптер. Фахівці вважають, що вони утворилися внаслідок його зіткнення з іншим фрагментом космічного сміття.

Поки що ESA не повідомило, як багато фрагментів відокремилося від адаптера. Також невідомо, як цей інцидент вплине на місію ClearSpace. За словами фахівців, їм знадобиться кілька тижнів на проведення аналізу. Після цього буде ухвалено рішення щодо можливості зміни мети місії. Наразі її запуск запланований на 2026 рік.

За матеріалами https://spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine