ESA заплатить 86 млн євро за прибирання фрагмента космічного сміття

Європейське космічне агентство офіційно підписало контракт зі швейцарським стартапом ClearSpace SA на першу в історії місію з активного прибирання фрагмента космічного сміття. Загальна сума угоди склала 86 млн євро. Варто зазначити, що ці гроші покриють лише частину витрат на місію. ClearSpace розраховує зібрати кошти, яких бракує, шляхом залучення приватних інвесторів.

Метою місії стане VESPA — адаптер корисного навантаження, що встановлюється на верхньому ступені ракети Vega. Він використовувався під час запуску супутника Proba-V у 2013 році. Маса адаптера становить 100 кг, зараз він перебуває на орбіті з перигеєм 660 км і апогеєм 800 км. Відносно проста форма та міцна конструкція роблять його вельми непоганим кандидатом для відпрацювання технології зі зведення з орбіти неактивних об’єктів.

Апарат-прибиральник ClearSpace-1 буде запущений у 2025 році. Після того як інженери завершать усі необхідні тести, апарат здійснить серію маневрів, які підведуть його до наміченої цілі. Після цього «супутник-прибиральник» захопить її за допомогою чотирьох рук-маніпуляторів. Далі він увімкне бортовий двигун і зійде з орбіти разом з адаптером.

Адаптер VESPA із супутником Proba-V. Джерело: ESA/CNES/Arianespace/Optique

Безумовно, запуск окремого космічного апарата заради прибирання лише одного фрагмента космічного сміття складно назвати ефективним методом очищення навколоземної орбіти. Проте такий точковий підхід може бути виправданий у випадках, коли йдеться про великі об’єкти, чиє руйнування здатне створити велику кількість уламків.

Супутник Envisat (концепція). Джерело: ESA

Як приклад можна навести восьмитонний супутник Envisat, який припинив роботу 2012 року. Щорічно на відстані 200 м від нього пролітає пара інших фрагментів космічного сміття. У разі їхнього зіткнення утворюється велика хмара уламків, яка теоретично навіть може запустити ланцюжок подальших руйнувань (синдром Кесслера) — частини супутника зіштовхуватимуться одна з одною та іншими апаратами, породжуючи нові уламки, що в підсумку зробить цю орбіту непридатною для подальшого використання. Тож, якщо ClearSpace-1 доведе свою ефективність, ESA може використати його технологію для прибирання Envisat.

За матеріалами https://www.esa.int