Чорні діри визнали винними у загибелі примарних галактик

Зіркоутворення в галактиці Чумацький Шлях не можна назвати активним, але щороку в ньому народжується по 3-4 нові зірки. Але в еліптичних галактиках зірки не народжуються зовсім. А ті, що там є, вже досить старі. Мабуть, рано чи пізно зіркоутворення у них раптово припинилася, залишивши галактику повільно згасати протягом еонів. Такі галактики ще називають «примарними», оскільки вони практично неживі.

ESO 325-G004
Найближча гігантська еліптична галактика ESO 325-G004. Фото: Wikipedia

Чому зіркоутворення припиняється в еліптичних галактиках, залишається загадкою. Але астрономи вважають, що це пов’язано з надмасивними чорними дірами. Щоб це з’ясувати, міжнародна група астрономів на чолі з Кей Іто з Університету перспективних досліджень SOKENDAI в Японії заглянула до раннього Всесвіту. Для цього вчені вивчили світло віком 9,5-12,5 мільярдів років.

Зворотний зв’язок

Астрономи шукали рентгенівські та радіохвилі для виявлення активних надмасивних чорних дірок. Коли надмасивна чорна діра активна, вона поглинає величезну кількість матерії з навколишнього простору. Цей процес відомий як «зворотний зв’язок».

Перша форма зворотного зв’язку являє собою інтенсивне випромінювання чорних дірок, що пронизує Всесвіт. Воно формується під час сильного тертя матерії в акреційному диску чорної діри внаслідок надсильної ​​гравітації. Друга форма зворотного зв’язку набуває форми гігантських струменів (джетів), що вириваються з полярних регіонів чорної дірки зі швидкістю, що становить значний відсоток від швидкості світла. Більш того, активні надмасивні чорні дірки також генерують сильні вітри, які спрямовуються у зовнішні галактики. Вважається, що всі три форми зворотного зв’язку – випромінювання, струмені та вітер – нагрівають та відштовхують холодний молекулярний газ, необхідний для утворення молодих зірок.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Після довгих спостережень команда виявила «надлишкове» рентгенівське та радіовипромінювання в галактиках, де зіркоутворення майже не було. У той же час, в галактиках із активним зіркоутворенням такі сигнали були відносно слабо виражені. Найкраще пояснення цих надзвичайно сильних сигналів – активні надмасивні чорні дірки. Дослідники дійшли висновку, що активні надмасивні чорні дірки відіграють роль у раптовій загибелі цих таємничих примарних галактик.

Нагадаємо, що раніше чорна діра в центрі Чумацького Шляху підтвердила прогноз Ейнштейна.

За матеріалами The Astrophysical Journal

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів