Зіркоутворення в галактиці Чумацький Шлях не можна назвати активним, але щороку в ньому народжується по 3-4 нові зірки. Але в еліптичних галактиках зірки не народжуються зовсім. А ті, що там є, вже досить старі. Мабуть, рано чи пізно зіркоутворення у них раптово припинилася, залишивши галактику повільно згасати протягом еонів. Такі галактики ще називають «примарними», оскільки вони практично неживі.
Чому зіркоутворення припиняється в еліптичних галактиках, залишається загадкою. Але астрономи вважають, що це пов’язано з надмасивними чорними дірами. Щоб це з’ясувати, міжнародна група астрономів на чолі з Кей Іто з Університету перспективних досліджень SOKENDAI в Японії заглянула до раннього Всесвіту. Для цього вчені вивчили світло віком 9,5-12,5 мільярдів років.
Зворотний зв’язок
Астрономи шукали рентгенівські та радіохвилі для виявлення активних надмасивних чорних дірок. Коли надмасивна чорна діра активна, вона поглинає величезну кількість матерії з навколишнього простору. Цей процес відомий як «зворотний зв’язок».
Перша форма зворотного зв’язку являє собою інтенсивне випромінювання чорних дірок, що пронизує Всесвіт. Воно формується під час сильного тертя матерії в акреційному диску чорної діри внаслідок надсильної гравітації. Друга форма зворотного зв’язку набуває форми гігантських струменів (джетів), що вириваються з полярних регіонів чорної дірки зі швидкістю, що становить значний відсоток від швидкості світла. Більш того, активні надмасивні чорні дірки також генерують сильні вітри, які спрямовуються у зовнішні галактики. Вважається, що всі три форми зворотного зв’язку – випромінювання, струмені та вітер – нагрівають та відштовхують холодний молекулярний газ, необхідний для утворення молодих зірок.
Після довгих спостережень команда виявила «надлишкове» рентгенівське та радіовипромінювання в галактиках, де зіркоутворення майже не було. У той же час, в галактиках із активним зіркоутворенням такі сигнали були відносно слабо виражені. Найкраще пояснення цих надзвичайно сильних сигналів – активні надмасивні чорні дірки. Дослідники дійшли висновку, що активні надмасивні чорні дірки відіграють роль у раптовій загибелі цих таємничих примарних галактик.
Нагадаємо, що раніше чорна діра в центрі Чумацького Шляху підтвердила прогноз Ейнштейна.
За матеріалами The Astrophysical Journal
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine