Пекельна сусідка Землі. Чому Венера настільки небезпечна?

Чому ми хочемо на Марс, хоча Венера ближче? Її називають сестрою-близнючкою Землі, але чи справді ці планети так схожі?

Венера
Венера. Джерело: www.space.com

Чи справді Венера найближча до Землі планета?

Венера — друга планета Сонячної системи та найближча до Землі! Мабуть, саме це вам розповідали у школі, хоча це не зовсім так!

Венера справді підходить до Землі найближче з усіх планет, мінімальна відстань до неї складає всього 38 млн км, далі йде Марс, який може наблизитись на відстань майже 55 млн км, і на третьому місці — Меркурій із відстанню 77 млн км.

Але, згідно з моделюванням руху планет навколо Сонця за останні 10 тис. років, найбільше часу найближчим до нас був Меркурій — 47% часу, потім Венера — 36%, а Марс лише 17%! Отже, у середньому найближчою до Землі є саме перша планета від Сонця! Якщо ви хочете більше дізнатися про все це — перегляньте відео на нашому каналі та обов’язково підпишіться.

Як космічні апарати досліджували Венеру?

Але ж Венера досить багато часу перебуває поруч, та й відстань до неї значно менша!
Чому ж нас цікавить Марс? Чому людство хоче відвідати Червону планету, а не сестру Землі? Так було не завжди. У другій половині ХХ століття досить багато космічних апаратів відправляли на дослідження Венери!

Першим із них, що дістався планети та передав на Землю наукові дані, був американський зонд «Марінер-2», запущений у далекому 1962 році. Саме він виміряв швидкість обертання планети навколо осі та зібрав дані про екстремально гарячу атмосферу.

Поверхня Венери
Поверхня Венери. Джерело: www.skyatnightmagazine.com

Стартували космічні перегони в досліджені Венери між Радянським Союзом та США. Загалом запустили понад 20 апаратів. Деяким із них вдалося сісти та сфотографувати поверхню Венери. Як ви можете бачити, пейзажі не такі мальовничі, як земні!

Що вчені дізналися про Венеру?

Венера неймовірно яскрава та красива на ранковому та вечірньому небі, але насправді це пекельна планета. Її атмосфера на 96% складається з вуглекислого газу. Будь-яка людина за першої спроби вдихнути це повітря відчула б сильну задуху, викликану гіпоксією!

Навіть якщо цю проблему ми швидко розв’яжемо, вдягнувши скафандр, то подолати наступну буде дуже складно! А саме — величезний атмосферний тиск, який у 92 рази перевищує земний! Такий тиск людина відчує під водою на глибині близько кілометра.

Навіть роботизована техніка в таких умовах не може довго існувати! Атмосфера Венери має дуже високу густину та містить хмари з сірчаної кислоти, що унеможливлюють спостереження поверхні у видимому світлі! Тому зробити звичайні фото венеріанської поверхні з космосу нереально!

Атмосфера Венери
Атмосфера Венери. Джерело: penntoday.upenn.edu

Така атмосфера створює сильний парниковий ефект, що робить Венеру найгарячішою планетою Сонячної системи! Температура її поверхні складає близько 470°C, це вище за температуру плавлення свинцю та цинку! Справжнісіньке пекло! Астронавтам там буде несолодко!

Адже сонячна доба на планеті триває цілих 116 земних діб, це пов’язано з дуже низькою швидкістю її обертання навколо власної осі, один оберт (так звана зоряна доба) Венера робить за 243 земні дні. Проте така довга ніч майже ніяк не впливає на температуру завдяки щільній атмосфері, яка, немов кожух, зберігає все тепло.

Венера — пекельна планета

Напрямок обертання Венери також дуже дивний. Вона обертається навколо своєї осі у зворотному напрямку відносно руху навколо Сонця! Всі інші планети Сонячної системи мають однаковий напрямок обертання, крім Урана, який лежить на боці.

Вулкан Маат на Венері
Вулкан Маат на Венері. Джерело: Вікіпедія

Уявімо, що ми винайшли скафандр, який захистить нас від екстремально високої температури та сильного тиску. Що тоді побачить астронавт, прогулюючись поверхнею планети? Все навколо буде жовто-помаранчевого відтінку — атмосфера відфільтрує сонячне проміння та надасть всьому жовтуватого забарвлення.

Навколо розкинуться безкраї кам’янисті рівнини з базальту — це найпоширеніший тип гірських порід на Землі, що має вулканічне походження. Вважається, що більша частина поверхні Венери складається з базальту, а рівнини, згідно з радіолокаційними даними, займають 80% поверхні!

Гори на Венері є, найвища точка — це гора Скаді в гірському масиві Максвелла.
Її висота, за деякими даними, перевищує 11 км, що значно вище нашого Евересту. Венера також є рекордсменкою за кількістю вулканів: за оцінками науковців, їх там сотні тисяч.

Атмосфера сусідньої планети

А чи не здує нашого астронавта вітром? Адже атмосфера видається дуже загрозливою! На поверхні вітри дмуть слабко — до 1 м/с, це навіть повільніше, ніж на Землі.

Все змінюється, якщо піднятися у найвищі шари атмосфери, там вітри рухаються з карколомною швидкістю — понад 360 км/год. Фактично зовнішня атмосфера обертається навколо планети кожні 4 доби, що в 60 разів швидше за рух обертання самої Венери.

Це одна з найбільших її загадок. Нікому точно не відомо, що спричиняє таку швидкість руху атмосфери. Існує теорія, що повільне обертання навколо власної осі спричиняє масивна атмосфера, яка немов гальмує поверхню, сповільнюючи її рух.

Хмари Венери
Хмари Венери. Джерело: www.astronomy.com

Проте не треба думати, що Венера не варта того, аби туди летіти. Попри екстремальні умови на поверхні планети, там все ж є один куточок, де можна жити! На висоті 50–60 км атмосферний тиск і температура практично такі самі, як біля земної поверхні. Це робить верхні шари атмосфери Венери дуже схожими на Землю (це навіть краще, ніж на поверхні Марса).

Через близькість тиску й температури, а також завдяки тому факту, що земне повітря складається з кисню й азоту, що є газами, легшими за вуглекислий (а отже, на Венері вони будуть створювати підйомну силу, як, наприклад, гелій на Землі), верхні шари атмосфери були запропоновані вченими як місце, яке підходить для дослідження та колонізації.

Люди змогли б жити, літаючи над венеріанськими хмарами на величезних аеростатах! На жаль, для впевненості в успіху колонізації другої планети Сонячної системи потрібно зібрати більше даних. Із цим погоджуються всі науковці. Чудово, що наприкінці 20-х та на початку 30-х років планується запустити 3 космічні місії до Венери!

Майбутні місії на Венеру

Місія NASA DAVINCI передбачає запуск космічного апарата, що вивчатиме поверхню Венери, скануючи її на різних довжинах хвиль. Також вiн буде оснащений зондом, що спуститься в атмосферу для вивчення її хімічного складу!

Місія VERITAS
Місія VERITAS. Джерело: phys.org

Наступна місія NASA під назвою VERITAS — це орбітальний космічний апарат, який складатиме карту поверхні Венери. Він надасть змогу вивчити, як змінювалась структура поверхні планети з часом.

Наступна місія запланована вже Європейською космічною агенцією на 2031 рік під назвою EnVision. Це також орбітальний космічний апарат, який буде виконувати радіолокаційне картографування планети, вивчати склад її атмосфери та вулканічну активність. Вчені вірять, що це допоможе їм зрозуміти, чому Земля та Венера пішли такими різними еволюційними шляхами.

Як ви вважаєте, чому найближча до нас планета зовсім не схожа на Землю? Чи вірите в її колонізацію? Пишіть у коментарях і не забувайте підписуватися на наш Youtube-канал, там ще багато цікавого.

Місія Polaris Dawn стартує не раніше 31 липня
«Шум літа»: Firefly успішно запустила ракету з вантажем NASA
Раз на кілька десятиліть: радар NASA відстежив два великі астероїди
Зміїний шрам: Mars Express зазнімкував незвичайну структуру на Марсі
Дивне обмеження: США заборонено досліджувати доставлені Китаєм зразки з Місяця
Менше місяця до кінця: NASA прощається з телескопом NEOWISE
Колишня криптовалютна компанія створить реаліті-шоу з запуском людей у космос
Загадкове світіння в атмосфері Юпітера може бути спричинене темною матерією
Невеликий робот супроводжуватиме астронавтів під час місячних мандрівок
Відставання на півтора року: NASA оцінила терміни висадки людей на Місяць