«Блакитний тихоня» й аномальний білий карлик: Hubble розкрив таємницю незвичайної зоряної пари

Телескоп Hubble допоміг астрономам розкрити секрети дивної системи WOCS 14020, що складається з «блакитного тихоні» й аномального білого карлика. На думку дослідників, у минулому вона складалася з трьох світил.

Процес еволюції потрійної зоряної системи, що призвела до утворення «блакитного тихоні» й аномального білого карлика. Джерело: NASA, ESA, Leah Hustak (STScI)

«Блакитними тихонями» в астрономії називають зорі, які, на перший погляд, нічим не відрізняються від звичайних світил, але водночас мають аномально високу швидкість обертання, яка не відповідає їхньому віку. Цим вони схожі з так званими «блакитними мандрівниками» — іншим різновидом зір, що «молодшають», які мають вищі температури та світності, ніж повинні відповідно до їхнього віку.

Увагу дослідників привернула одна з таких зір, що є частиною зоряного скупчення M67. Його вік становить 4 млрд років. Це означає, що період обертання світила має становити близько 20–30 днів. У реальності ж воно робить один оберт навколо своєї осі всього за 4 дні, що характерно для дуже молодих світил. Іншою важливою особливістю є те, що у «блакитного мандрівника» є компаньйон – білий карлик. Його маса становить 0,72 сонячних, тоді як у теорії, гарячі білі карлики в M67 повинні мати масу не більше 0,5 сонячної.

Щоб розкрити загадку цієї системи, вчені залучили Hubble. Аналіз його даних дозволив їм дійти висновку, що в минулому ця система була потрійною. Однак близько 500 мільйонів років тому два її компоненти злилися, утворивши набагато масивнішу зорю. Незабаром вона перетворилася на червоного гіганта і скинула речовину. Частину її поглинула третя зоря, що призвело до її «розкручування» й омолодження.

Що стосується червоного гіганта, то після завершення скидання речовини від нього залишився білий карлик з аномально великою масою. Він є нагадуванням про незвичайне минуле цієї зорі.

Раніше ми розповідали про інший незвичайний білий карлик, який чинить опір поглинанню чорною дірою.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
Телескоп Hubble відстежує мандрівний магнетар невідомого походження
У серці Чумацького Шляху таємничі нитки керують життям галактики 
Вчені нарешті знайшли газ та пил, яких не вистачало у Всесвіті
22 квітня спостерігатиметься максимум метеорного потоку Ліриди
Журнал та події: Universe Space Tech запускає підписку на спільноту
Повільне обертання Всесвіту може пояснити напруження Габбла
Axiom Space запустить два датацентри на орбіту вже цього року
Juno проти Юпітера: радіація газового гіганта ледь не зірвала місію 
Космічні туристки Blue Origin просили Кеті Перрі заспівати щось інше
Зміна фінасування NOAA зачепить супутники, що передбачають погоду в США