Атмосфера Венери вберігає планету від припливного захоплення

Масивна атмосфера Венери рухається надзвичайно швидко. Вона гальмує добове обертання планети й не дає йому зрівнятися з тривалістю року. Таким чином планета рятується від припливного захоплення.

Атмосфера Венери гальмує її обертання
Атмосфера Венери гальмує її обертання. Джерело: JAXA/ISAS/AKATSUKI PROJECT TEAM

Атмосфера Венери впливає на її обертання

Вчені дійшли висновку, що атмосфера Венери суттєво впливає на її обертання. Більшість планет обертаються навколо своєї осі швидше, ніж навколо Сонця. Але з нашою найближчою сусідкою все навпаки. Один рік на ній триває 224 доби, а місцевий день у 243 рази довший за земний.

Причиною цього є поєднання впливу Сонця та атмосфери, важчої за земну в 10 разів. За розрахунками дослідників, припливні сили нашого світила взагалі мали б урівняти періоди обертання Венери навколо осі та навколо Сонця. Зазвичай так і буває з припливно захопленими тілами: їхній період обертання весь час збільшується. Припиняється це в момент, коли один бік планети виявляється завжди повернутим до світила.

Але атмосфера Венери не тільки щільна, вона ще й обертається навколо планети усього за чотири земні дні. При цьому робить це у бік, протилежний відносно решти планети. Тому тертя газових мас весь час гальмують Венеру, і вона уникає ситуації припливного захоплення.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Чому нові висновки важливі

Ситуація з Венерою досить унікальна для Сонячної системи. В інших кам’янистих тіл атмосфера — лише тонкий шар, маса якого незначна у порівнянні з планетою. Нове дослідження показує, що масивніші атмосфери необхідно враховувати під час моделювання еволюції планетарного обертання.

Особливо це важливо для екзопланет. Серед 5000 вже відкритих світів за межами Сонячної системи чимало тих, що обертаються навколо червоних карликів. Планети у «зоні життя» цих зір у багатьох випадках виявляються припливно захопленими. Тому існує побоювання, ніби вони непридатні до життя через те, що на одному боці завжди спекотний день, а на іншому — крижана ніч.

Масивна атмосфера може загальмувати обертання екзопланети навколо осі до часу більшого за тривалість її року, як це відбувається з Венерою. Для екзопланет це означатиме, що доба триватиме кілька днів, але все ж нормальна зміна дня та ночі відбуватиметься.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів