Астрономи знайшли сліди галактики, яку «з’їв» Чумацький Шлях

Команда німецьких учених з Інституту астрономії Товариства Макса Планка виявила сліди раніше невідомої галактики, яку в далеком минулому «з’їв» Чумацький Шлях. Ця подія відбулася від 8 до 10 млрд років тому.

Галактичний канібалізм

Вважається, що протягом своєї історії Чумацький Шлях поглинув безліч менших за розміром зоряних систем. Вони були розірвані його припливними силами. У тих випадках, коли процес ішов повільно, зірки галактик, що руйнувалися, формували великі потоки, які можна легко розрізнити в гало Чумацького Шляху. У тих випадках, коли процес ішов швидко, зірки були розсіяні по всьому гало без будь-якої чіткої сігнатури.

Однак, окрім зірок, галактики також можуть містити кулясті зоряні скупчення та невеликі галактики-супутники. Саме вони й стали метою німецьких дослідників, які поставили завдання знайти сліди систем, що в минулому були поглинені Чумацьким Шляхом.

Кулясті скупчення, зоряні потоки та супутники, що лишилися від галактик, в минулому поглинених нашим Чумацьким Шляхом. Джерело: ESA/Gaia/DPAC

Для цього вчені звернулися до даних третього релізу місії Gaia. Проаналізувавши інформацію про швидкість, відстань і властивості 170 кулястих скупчень, 41 зоряного потоку та 45 супутників Чумацького Шляху, вони виявили, що близько 25% із них можна віднести до шести відокремлених груп. Кожна з них відповідає «з’їденій» галактиці.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Галактика Понт

П’ять із цих відокремлених груп уже було ідентифіковано астрономами під час попередніх оглядів неба. А ось знахідка шостої стала сюрпризом. Вона отримала назву «Понт» — на честь персонажа давньогрецької міфології, який був богом внутрішнього моря та сином богині Геї (котра уособлювала Землю).

За словами дослідників, галактика Понт була поглинена Чумацьким Шляхом у проміжку між 8 та 10 млрд років тому. Приблизно тоді ж припинили існування чотири з п’яти інших систем, сліди яких вдалося знайти астрономам. Винятком є лише галактика Стрільця, яка зіткнулася з нашою десь 5-6 млрд років тому та ще не до кінця «перетравлена».

Схема зіткнення карликової еліптичної галактики Стрільця з Чумацьким Шляхом. Джерело: ESA

Цікаво, що за часом ця подія збігається з потужним сплеском зореутворення. Швидше за все, спричинені злиттям гравітаційні ефекти призвели до ущільнення міжзоряного пилу та газу, що мало наслідком формування безлічі нових світил. Цілком можливо, що газово-пилова хмара, з якої пізніше з’явилися наше Сонце та його планети, виникла внаслідок цієї ж події.

Нагадаємо, що нещодавно астрономи виявили колосальні древні структури на околиці Чумацького Шляху.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів