Астрономи знайшли гарячий нептун біля яскравої зорі

Американські астрономи повідомили про виявлення екзопланети, яка обертається навколо гарячої зорі спектрального класу А. Її вивчення може пролити світло на розгадку таємниці «пустелі гарячих нептунів».

Гарячий нептун у яскравої зорі спектрального класу А (малюнок художника). Джерело: Steven Giacalone, UC Berkeley

Знахідка була зроблена під час аналізу даних, зібраних космічним телескопом TESS. Екзопланета обертається навколо зорі HD 56414, яка знаходиться на відстані 870 світлових років від Сонця. Вона належить до спектрального класу А. Її маса у 1,9 раза перевищує масу Сонця, а температура поверхні становить 8200 °C. Також варто зазначити, що ця система відносно молода, її вік оцінюється у 420 млн років.

Знайдена екзопланета, яка отримала позначення HD 56414 b, належить до категорії гарячих нептунів. Її радіус у 3,7 раза перевищує радіус Землі, а орбіта проходить на відстані 0,22 а. о. від батьківської зорі (це у два рази менше відстані між Сонцем та Меркурієм). На один оберт їй потрібно 29 днів.

Загадка «пустелі гарячих нептунів»

На сьогодні HD 56414 b є однією з найменших екзопланет, знайдених у зір, які помітно масивніші та гарячіші, ніж наше Сонце. Знахідка також цікава тим, що здатна пролити світло на розгадку таємниці т.з. «пустелі гарячих нептунів». Йдеться про майже повну відсутність таких тіл на коротких орбітах навколо зір. Взагалі, астрономи знаходять на них або масивні газові гіганти, які нагадують Юпітер, або землеподібні екзопланети.

Розподіл відомих екзопланет, який ілюструє «пустелю гарячих нептунів». Джерело: Graphic by Steven Giacalone, using data courtesy of NASA

Згідно з одним з найбільш популярних пояснень, дефіцит гарячих нептунів може пояснюватися швидкою втратою їхньої атмосфери під дією випромінювання з боку батьківської зорі (що стосується більших газових гігантів, то, як вважається, вони краще утримують газову оболонку внаслідок своєї, більш потужної гравітації).

Що стосується HD 56414 b, то хоч її атмосфера і розігріта до високих температур, орбіта екзопланети все ж таки проходить на більшій відстані від зорі, ніж у значній частині подібних випадків. Щоб перевірити її стійкість, астрономи змоделювали вплив на неї, випромінювання зорі. Дослідження показало, що хоч екзопланета й втрачає якусь частину атмосфери, вона має досить солідний запас, який дозволить їй проіснувати ще приблизно мільярд років.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії