Виявлений перший ультрагарячий нептун

У недавньому випуску журналу Nature Astronomy була опублікована стаття про відкриття, зроблене міжнародним колективом астрономів. Їм вдалося виявити перший відомий ультрагарячий нептун.

LT 9779 b в уявленні художника. Джерело: Ricardo Ramirez, University of Chile

Незвичайна екзопланета обертається навколо сонцеподібної зорі LTT 9779, розташованої на відстані близько 260 світлових років від Сонця і віком близько 2 млрд років. Астрономи вперше запідозрили наявність у неї невидимого компаньйона після вивчення фотометричних даних, зібраних космічним телескопом TESS. Згодом знахідка була підтверджена під час спостережень, виконаних за допомогою спектрографа HARPS.

Об’єкт, який отримав позначення LT 9779 b, у 4,6 раза більше за нашу планету при масі у 29 земних. Отже, його середня щільность близька до щільності Нептуна. Передбачається, що він має газову оболонку, багату воднем та гелієм. Але найцікавіше полягає в орбіті цього тіла. Вона пролягає на відстані лише 2,5 млн км від поверхні центральної зорі. За оцінками астрономів, рівноважна температура освітленої півкулі екзопланети становить близько 1700°C.

Все це означає, що орбіта LT 9779 b знаходиться якраз у «пустелі гарячих нептунів» — у регіоні поблизу зорі, де раніше виявлялися лише «суперземлі» та юпітероподібні газові гіганти. Вважається, що тіло розміром з Нептун, яке знаходиться на подібній орбіті, досить швидко втратить свою атмосферу. Проте характеристики нововідкритого об’єкта не узгоджуються із цими уявленнями.

Гаряча суперземля в уявленні художника. Джерело: phys.org

Щоб пояснити знайдену невідповідність, астрономи вже висунули кілька гіпотез. Згідно з однією з них, LT 9779 b спочатку була більшою та менш щільною екзопланетою, яка вже втратила частину своєї газової оболонки. За іншою версією, вона лише нещодавно мігрувала на свою нинішню орбіту.

За матеріалами  https://phys.org