Міжнародна група астрономів повідомляє про відкриття нової екзопланети-гіганта. Знахідка цікава тим, що вона обертається навколо червоного карлика.

Відкриття було зроблено під час аналізу даних, зібраних космічним телескопом TESS. Він виявив коливання блиску червоного карлика, розташованого в 605 світлових роках від Землі. Зоря приблизно на 40% менша і менш масивна, ніж наше Сонце. Подальші спостереження, виконані за допомогою наземних обсерваторій, підтвердили, що коливання блиску викликані транзитами екзопланети. Вона отримала позначення TOI-5573 b.

TOI-5573 b привернула увагу дослідників своїми розмірами. Вона належить до т. зв. класу GEMS (Giant exoplanet around an M-dwarf). Це досить рідкісна популяція позасонячних планет із радіусами, що приблизно у 8–15 разів перевищують земні, і масою, щонайменше, у 80 разів більшою, ніж у нашої рідної планети. Річ у тім, що формування планет-гігантів у червоних карликів ускладнене через меншу середню масу їхніх протопланетних дисків. Вони можуть просто не мати достатньої кількості матеріалу для утворення великих ядер. Тому GEMS-планети зустрічаються досить рідко.
Радіус TOI-5573 b становить приблизно 0,87 радіуса Юпітера, а маса — близько 0,35 маси Юпітера, що дає щільність на рівні 0,66 г/см³. Це можна порівняти із середньою щільністю Сатурна. Період обертання TOI-5573 b становить 8,79 дня, її орбіта проходить на відстані 0,07 а. о. (10,4 млн км) від батьківської зорі.
За оцінками вчених, рівноважна температура TOI-5573 b, згідно з розрахунками, становить 255 °C. Тож, навіть якщо у неї є великі супутники, навряд чи на них може виникнути якесь життя. Проте TOI-5573 b — одна з найхолодніших GEMS-планет, виявлених на цей час. Це робить її вельми цінною ціллю для вивчення атмосфери за допомогою телескопа James Webb.
Раніше ми розповідали, що на найближчому до нас червоному карлику Проксима Центавра можуть відбуватися невидимі спалахи.
За матеріалами Phys.org