Астрономи шукають надмасивну чорну діру в галактиці Лев I

Астрономи намагаються побачити другу за віддаленістю від Землі надмасивну чорну діру. Припускають, що вона розташована у карликовій галактиці Лев I, яка є супутником Чумацького Шляху.

Карликова галактика Лев I біля зорі Регул
Тьмяна пляма в центрі — галактика Лев I. Джерело: Scott Anttila Anttler

Що приховує галактика Лев I

Лев I — це карликова галактика в однойменному сузір’ї, яка є супутником Чумацького Шляху. Вона розташована поблизу зорі Регул, через що її відносно легко знайти на небі, але достатньо важко спостерігати.

Наприкінці 2021 року вчені помітили, що зорі, які входять до складу цієї галактики, при наближенні до її центру дивним чином прискорюються. Астрономи припустили, що причиною такої поведінки може бути чорна діра, що в 3 млн разів масивніша за Сонце. Але навести чітких доказів її існування неможливо.

Річ у тім, що близько мільярда років тому зореутворення у галактиці Лев I майже припинилося. Приблизно тоді ж вона втратила майже усі свої газ та пил. А надмасивні чорні діри ми бачимо переважно завдяки тому, що речовина падає на них, прискорюється та випромінює електромагнітні хвилі.

У новому дослідженні, опублікованому в Astrophysical Journal Letters, вчені припустили, що старі зорі у галактиці Лев І викидають значну масу у вигляді зоряного вітру. Ця речовина може потрапити в околиці надмасивної чорної діри, прискоритися та зробити її видимою для нас.

Загадка карликової галактики

Вчені дуже сподіваються все ж побачити акреційний диск навколо чорної діри у центрі Лева I та дізнатися, якого ж вона насправді розміру. Річ у тім, що ця карликова галактика розташована на відстані всього 820 тис. світлових років від нас.

Якщо об’єкт у її центрі справді має масу у 3 млн сонячних, то це буде другою за близькістю до нас надмасивною чорною дірою після Стрільця А*, яка розташована в центрі Чумацького Шляху. В такому випадку вчені отримають можливість докладніше вивчити ці дивовижні об’єкти.

Взагалі побачити чорну діру з масою, що порівнювана зі Стрільцем А*, у галактиці, що в тисячі разів менша за Чумацький Шлях, астрономи не розраховували. Вважається, що якщо у карликових системах і можна знайти центральну чорну діру, то вона має бути проміжної маси.

Тож вченим буде цікаво дізнатися, як вона потрапила до галактики Лев I. Але навіть якщо це насправді чорна діра проміжної маси, вони розчаровані не будуть, адже таких об’єктів також відомо небагато. Зараз дослідники збираються вивчити його за допомогою рентгенівської обсерваторії Chandra та Великому антенному масиві у Нью-Мексико.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine