Команда американських астрономів зуміла визначити склад хвоста астероїда Фаетон. Дослідження показало, що в основному він складається з натрію, а не з пилу, як вважалося раніше.
Астероїд-комета
Фаетон був відкритий у 1983 році. Він став першим в історії астероїдом, знайденим на зображеннях, отриманих космічним апаратом. Шестикілометровий об’єкт відразу привернув увагу вчених своїми незвичайними орбітальними характеристиками. Річ у тім, що Фаетон рухається вельми витягнутою орбітою, що перетинає орбіти всіх планет земної групи. Її перигелій проходить на відстані всього 21 млн км від сонячної поверхні.
Практично відразу ж після відкриття Фаетона астрономи запідозрили, що він якось пов’язаний з метеорним потоком Гемініди, який щорічно спостерігається в першій половині грудня. Річ у тім, що елементи орбіти астероїда практично збігаються з орбітальними параметрами потоку. Було висунуто припущення, що у Фаетона є протяжний пиловий хвіст. Щоразу, коли Земля проходить через нього, це призводить до виникнення Гемінід.
Природа хвоста Фаетона
У 2009 році обсерваторія STEREO підтвердила це припущення, вперше зазнімкувавши хвіст Фаетона. Дев’ять років потому зонд Parker отримав більш детальне зображення хвоста, яке здивувало вчених. Аналіз показав, що він містить набагато більше матеріалу, ніж Фаетон міг би втратити під час проходження перигелію.
Після цього було висунуто припущення, що насправді хвіст Фаетона складається не з пилу, а з натрію. Щоразу, коли астероїд проходить перигелій, сонячне випромінювання розігріває його поверхню до температури в 750 °C. Це призводить до того, що натрій, який міститься в породах астероїда, переходить у пароподібний стан і через тріщини просочується назовні.
Щоб підтвердити або спростувати цю гіпотезу, команда американських дослідників звернулася до знімків Фаетона, зроблених обсерваторією SOHO під час його останнього перигелію 2022 року. Крім того, вони переглянули архівні фото астероїда, зроблені в період з 1997 по 2022 рік.
Хвіст астероїда виявився яскравим на знімках, зроблених за допомогою фільтра, здатного зафіксувати натрій. Однак його не було видно на знімках, зроблених із використанням пилового фільтра. Крім того, форма хвоста і те, як він ставав яскравішим, коли Фаетон проходив повз Сонце, точно відповідали моделям, у яких він складався з натрію, а не з пилу.
Але якщо хвіст Фаетона складається не з пилу, а з натрію, виникає одне важливе питання: що ж є джерелом метеорного потоку Гемініди? І вчені можуть дати відповідь на це питання. Вони вважають, що кілька тисяч років тому Фаетон викинув мільярди тонн речовини в космос. Це могло статися з кількох причин. Наприклад, під час великого зіткнення, або через те, що астероїд розпався внаслідок занадто швидкого обертання.
За матеріалами https://www.nasa.gov
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ ustmagazine