Астронавт Європейського космічного агентства (ESA) Андреас Могенсен зробив фото і відео рідкісного явища, відомого як червоний спрайт. Виникають такі спрайти від електричного розряду блискавки високо над Землею. Це явище побачити непросто, адже воно дуже швидкоплинне.

Вловити спрайт вдалося за допомогою дуже потужної камери у межах експерименту Thor-Davis у співпраці з Данським технічним університетом. Цей експеримент вивчає блискавки у верхніх шарах атмосфери, а також їхній вплив на рівень парникових газів, що сприяють глобальному потеплінню.
У межах експерименту Могенсен щосуботи вирушає до модуля обсерваторії Cupola Міжнародної космічної станції (МКС), щоб спробувати зазнімкувати грози далеко внизу на Землі. МКС обертається навколо планети на висоті близько 400 км, тобто вона станція здійснює приблизно 16 обертів навколо планети за добу.

Минулого тижня Могенсен помітив грозу, що назрівала над Землею. Астронавт зробив кілька кадрів, на яких проявився червоний спрайт над грозовою хмарою.
«Червоні спрайти є частиною рідкісних явищ, відомих як верхньоатмосферні блискавки, що можуть з’являтися високо над грозовими хмарами. Вони утворюються на висоті від 40 до 80 км після удару блискавки. Камера Девіса особлива тим, що знімкує не як звичайний фотоапарат, а як сітківка нашого ока, чутлива до змін світла, що дозволяє їй робити до 100 тис. знімків на секунду», — пояснює Могенсен у соціальній мережі X (Twitter).
Beyond the clouds is a fascinating world.
What you see here is a picture of a red sprite over a thunder cloud that I took as part of the Thor-Davis experiment from @DTUSpace ⚡Red sprites are part of the rare phenomena known as Transient Luminous Events, often shortened TLEs,… pic.twitter.com/AA4h8anUIf
— Andreas Mogensen (@Astro_Andreas) November 24, 2023
Спалахи блискавки зазвичай падають із хмар на землю. Однак червоний спрайт рухається в іншому напрямку, вириваючись у верхні шари атмосфери, тому їх іноді називають зворотніми блискавками. Оскільки спрайти утворюються над грозовими хмарами, їх дуже важко вивчати з поверхні. Здебільшого їх можна побачити лише з космосу.
Раніше ми повідомляли про те, як астронавти МКС помітили загадкове світіння в атмосфері Землі.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine