Археологи розкритикували організаторів польоту кісток у космос

Низка археологів та антропологів виступила з критикою польоту скам’янілих кісток предків людини у космос на борту «човника» компанії Virgin Galactic. Його організували з метою вшанувати прагнення людини в космос. Але зараз фахівці говорять про неповагу, введення в оману та нерівність дослідників у доступі до цих артефактів.

Кістки Australopithecus sediba, через які археологи здійняли галас
Кістки Australopithecus sediba, через які археологи здійняли галас. Джерело: www.space.com

Кістки, що полетіли у космос

Акція з посиланням у космос скам’янілих кісток предків людини зазнала нищівної критики з боку багатьох археологів та антропологів. Суборбітальний політ скам’янілостей відбувся на борту «човника» Unity, який належить компанії Virgin Galactic. Таким чином організатори намагалися, за їхніми словами, вшанувати одвічне прагнення людей у космос.

Однак не всі вчені, які займаються вивченням минулого людства, схвально сприйняли цю подію. При цьому головним чином їхня критика спрямована не стільки на Virgin Galactic, скільки на безпосередніх організаторів польоту.

Ними стали видатний антрополог Лі Бергер та його син Метью, який також є першовідкривачем гомініда Australopithecus sediba, кістки якого і літали у космос. Критики зазнав і південноафриканський мільярдер Тімоті Неш, який возив їх у космос у власній кишені.

Через що непокояться археологи?

Повний перелік претензій до Лі Бергера та його оточення підсумував у своєму пості в мережі X Алессіо Внеціано. За його словами, їх можна розділити на чотири групи:

  • відсутність наукового обґрунтування польоту
  • етичні проблеми, пов’язані з відсутністю належної поваги до предків людини
  • доступ Бергера до скам’янілостей, якого не мають інші дослідники
  • спотворення практики антропології

Суть першого пункту звинувачень зрозуміти достатньо просто. Бергер-старший отримав кістки від музею, запевнивши всіх, що бере їх з науковою метою. Однак цінності для досліджень політ у космос не має.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Друга група питань пов’язана з тим, що кістки, які літали у космос, є не просто скам’янілостями, а належали предкам людей. У цьому випадку просто так узяти їх з музею і відправити у ризиковану подорож, згідно із сучасними юридичними та етичними нормами, теж не можна. Але схоже, що Бергер просто обійшов більшість вимог, вважаючи, що кістки належать не людям, а тваринам.

Чи мав право Бергер розпоряджатися кістками

Третя і чи не найбільша група претензій стосується того факту, що до всього вищевказаного в обґрунтуванні можливості польоту Бергер вказав також, що кістки неодноразово описані у статтях. При цьому він забув повідомити, що це стосується лише його самого.

Решта дослідників досі практично не має доступу не тільки до самих скам’янілостей, а й до ділянок землі, на яких вони були знайдені. Крім того, антропологи та археологи ставлять Бергеру у провину те, що жоден із них подібну акцію просто не зміг би організувати.

Річ у тім, що Тімоті Неш є сином південноафриканського магната і купив собі квиток одним із перших. При цьому він вже багато років є другом родини Бергерів. Тобто фактично старий археолог організував собі піар-акцію, скориставшись своїми особистими зв’язками.

З усім вищенаведеним палеоантропологи пов’язують той факт, що земля, на якій Бергер знайшов усі кістки, багато років належить особисто йому. І він явно націлився перетворити її на об’єкт палеотуризму. Звідси решта вчених і робить висновок, що його вчинок спотворює палеоантропологічну науку та перетворює її на його особистий бізнес.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів