Апарат OSIRIS-REx мало не «провалився» в астероїд Бенну

Аналіз даних, зібраних апаратом OSIRIS-REx, дозволив виявити незвичайну властивість поверхні астероїда Бенну. Вона є чимось, що нагадує яму, заповнену пластиковими кулями.

Незвичайний астероїд Бенну

Астероїд Бенну це 500-метрове тіло, яке має приблизно сферичну форму. Астрономи давно підозрювали що, як і багато невеликих астероїдів, він є «сміттєвою купою» — скупченням уламків, утворених при руйнуванні більшого тіла, які утримуються разом силами гравітації.

Астероид Бенну
Астероїд Бенну. Фото: NASA

Але коли у 2018 році апарат OSIRIS-REx досяг Бенну, вчені все одно були здивовані. Вони очікували, що Бенну буде мати гладку поверхню, яка нагадує піщаний пляж. Натомість виявилося, що вона вкрита безліччю великих каменів. Згодом, OSIRIS-REx виявив періодичні викиди каменів із поверхні Бенну, які у прямому значенні слова, відлітають у космос.

Скупчення каміння в районі екватора Бенну. Ширина зазнімкованої області складає 9,4 м. Джерело: NASA/Goddard/University of Arizona

І нарешті, під час операції з взяття проби астероїдної речовини, яка відбулася наприкінці 2020 року, випущений OSIRIS-REx азотний струмінь, буквально «вибухнув» поверхню Бенну, вибивши величезну кількість матеріалу. Пізніше з’ясувалося, що на його поверхні сформувався 8-метровий кратер.

Властивості поверхні Бенну

7 липня в журналах Science та Science Advances були опубліковані статті, присвячені будові Бенну. Вивчивши дані, зібрані OSIRIS-REx, вчені прийшли до висновку, що поверхня Бенну дуже рихла: її щільність становить всього 0,5 — 0,7 г/см³. Через вкрай низьку гравітацію, стиснення верхніх шарів не відбувається. Це означає, що якби під час взяття проби речовини Бенну, OSIRIS-REx не ввімкнув двигуни та не почав зліт, він просто би «потонув». Дослідники символічно порівняли цю властивість поверхні астероїда з ямою, заповненою пластиковими кулями.

Вченим також вдалося визначити масу зібраної OSIRIS-REx проби речовини Бенну. Вона складає 250 грамів. Попередній аналіз показує, що астероїд містить органіку та мінерали, які виникли в результаті взаємодії первинної речовини Сонячної системи з водою.

Зібрана OSIRIS-REx проба речовини Бенну буде доставлена на Землю у вересні 2023 року. Після скидання капсули апарат розпочне розширену місію, метою якої є вивчення астероїда Апофіс, який колись вважався найнебезпечнішим у Сонячній системі.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії