Апарат OSIRIS-APEX увімкнувся після небезпечної зустрічі із Сонцем

Після двомісячної перерви космічний апарат OSIRIS-APEX вийшов із режиму гібернації. Зонд був переведений у режим «сплячки», починаючи з грудня минулого року, коли він наблизився до Сонця на 40,2 млн км ближче, ніж планувалося. Цей гравітаційний маневр виконувався для зустрічі з астероїдом Апофіс. Тепер космічний апарат повернувся до роботи.

Анімація польоту NASA OSIRIS-APEX
Анімація польоту NASA OSIRIS-APEX

2 січня 2024 року OSIRIS-APEX здійснив перше із семи запланованих наближень до Сонця перед місією на астероїд у 2029 році. Протягом останніх двох місяців апарат перебував у режимі гібернації, коли інженери космічної агенції змушені були прикрити одну з двох сонячних панелей, щоб захистити чутливі прилади від перегріву. Це обмежувало його функціональність і можливість зв’язку із Землею. Тепер, за словами NASA, отримано достатньо інформації, щоб зрозуміти, що апарат функціонує належним чином, хоча повна оцінка його стану вимагатиме кількох місяців.

OSIRIS-APEX
Космічний апарат OSIRIS-APEX

Після проходження перигелію 2 січня апарат почав стрімко віддалятися від Сонця. На початку цього місяця він досяг відстані 96 млн км, цілком достатньої, щоб уникнути перегріву приладів від сонячної активності. Потім сонячна панель повернулася на попереднє положення для відновлення генерації енергії.

Наразі невідомо, чи пошкодила інтенсивна сонячна активність частину поверхні апарата чи його компоненти, що може вплинути на його функціональність у майбутньому. Комп’ютерне моделювання, проведене перед перигелієм, передбачало, що відновлена сонячна панель захистить апарат від перегріву. Втім, існує ризик під час виведення обладнання за межі проєктних параметрів, зауважив Дані Мендоза Делла Джустіна, головний дослідник місії.

Друге наближення апарата до Сонця заплановане на 1 вересня 2024 року.

Апофіс
Астероїд Апофіс. Блідо-блакитна цятка на ілюстрації Земля. Зображення: Space Engine

Космічний апарат OSIRIS-APEX почав свій шлях як частина місії OSIRIS-REx, спрямованої на збір зразків з астероїда Бенну. Місія OSIRIS-REx стала успішною, адже апарат зібрав вдвічі більше матеріалу, ніж планувалося. Науковці продовжують його вивчення для розуміння формування нашої Сонячної системи. Оскільки в апарата залишається достатньо палива після місії на Бенну, його відправили у довгу подорож до астероїда Апофіс, якого він планує досягти у квітні 2029 року.

Світові ЗМІ раніше назвали цей астероїд потенційно небезпечним для Землі. Втім, NASA вважає, що Апофіс не становить загрози для існування людства принаймні наступні сто років.

Раніше ми повідомляли про те, що зразки Бенну з OSIRIS-REx виявились зародком давньої планети з океаном рідкої води.

За матеріалами space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine