Апарат NASA InSight відчув чотири потужні удари від метеоритів на Марсі

Дослідники, які працюють у Службі землетрусів ETH Zurich, проаналізували вимірювання, зроблені сейсмометром місії NASA InSight на Марсі. Впродовж майже трьох років єдині сейсмічні хвилі, які він виявляв, були з глибин планети. Проте вчені весь час сподівалися на подію, яка також спричинить хвилі, що поширяться поверхнею. Їхнє очікування було нарешті винагороджене 24 грудня 2021 року, коли метеорит зіткнувся з Марсом та викликав довгоочікуваний тип поверхневих хвиль.

Враження художника від поверхневих сейсмічних хвиль, що поширюються від удару метеора до InSight
Поверхневі сейсмічні хвилі, що поширюються від удару метеора до InSight, в уявленні художника. Автор зображення: Дойон Кім

Нетипові характеристики у показаннях землетрусу змусили дослідників припустити, що його джерело було поблизу поверхні. Тому вони скерували на приблизне місце падіння зонд Mars Reconnaissance Orbiter. Знімки показали великий ударний кратер приблизно за 3500 км від InSight. Це був перший зареєстрований потужний удар від падіння метеорита на Марсі.

На зображенні, зробленому камерою HiRISE MRO, видно ударний кратер
На зображенні, зробленому камерою HiRISE MRO, видно ударний кратер, який утворився 24 грудня 2021 року. Зображення: NASA/JPL-Caltech/Університет Аризони

«Ми вважали, що кратер такого розміру може утворюватися десь на планеті кожні кілька десятиліть, ймовірно, раз на покоління. Тож коли ми стали свідками цієї події, це був справжній науковий подарунок», — сказала Інгрід Даубар, керівниця відділу дослідження ударів InSight і планетологиня з Університету Брауна.

Порівняння розташування кратеру на Марсі до і після
Порівняння розташування кратера на Марсі до і після падіння метеорита. NASA/JPL-Caltech/MSSS

Сам кратер простягається приблизно на 150 м, що можна порівняти з двома міськими кварталами. Вчені підрахували, що ширина астероїда, який врізався в Червону планету, була 16—12 м. Метеорити такого розміру не становлять загрози Землі, адже вони просто згоряють в атмосфері, не досягаючи поверхні. Але тонка атмосфера Марса погано захищає поверхню. Метеорит занурився так глибоко, що навіть викинув шматки каміння та льоду розміром із великий валун. Також вчена зазначила, що утворений кратер у 10 разів перевищує розмір інших, які зазвичай здаються просто плямами на світлинах від MRO.

Падіння метеориту на Марсі
Падіння метеорита на Марсі. Уявлення художника NASA

Вивчаючи попередні дані, команда InSight оголосила про чотири випадки падіння метеоритів на Червоній планеті. Кожен із них пов’язаний зі свіжим кратером, які були утворені в 2020 та 2021 роках. Результати впливу описані у двох статтях, опублікованих у журналі Science.

Нові відкриття можуть бути останніми для InSight. Через скупчення пилу на сонячних батареях та їхнє виснаження посадковий модуль не здатний підтримувати стабільну напругу, тому сейсмометр наразі веде спостереження лише вісім годин кожні чотири марсіанські дні.

Раніше ми повідомляли про те, як надзвичайно повільний болід спантеличив астрономів.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine