Апарат «Аль-Амаль» рік записував ультрафіолетове світіння атмосфери Марса

Команда арабської місії «Аль-Амаль» (Al Amal) опублікувала анімоване зображення ультрафіолетового світіння атмосфери Марса, яке знімали цілий рік. Збільшення яскравості світіння виникає через підвищення активності Сонця та скорочення відстані між ним та Марсом. Про це йдеться на офіційній сторінці місії у Twitter.

Ультрафіолетове свічення атмосфери Марса
Ультрафіолетове свічення атмосфери Марса в період з травня 2021 по травень 2022 року

Запис вівся з травня 2021 по травень 2022 року. За цей час відстань від Сонця до Марса змінилася з 245,9 до 211,2 млн км. Спостереження велися за допомогою інструменту Emus (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer) на довжині хвилі 130,4 нанометра, що відповідає лінії випромінювання атомарного кисню.

Кольори Марсу
Кольори Марса на різних довжинах хвиль ультрафіолету

У Марса набагато еліптичніша орбіта, ніж у більшості інших планет у Сонячній системі, через що кількість випромінювання, яке він отримує від Сонця у точці перигелію, на 45% більше, ніж в афелії орбіти. Крім того, Сонце стало активнішим в останні місяці. Через вплив цих факторів на анімації можна побачити поступове збільшення яскравості ультрафіолетового світіння атмосфери Марса, аж до появи яскравих областей. Саме світіння виникає, коли фотони, проникаючи у повітря, збуджують атоми кисню. Невеликі плями на тлі довкола Марса є зорями.

Місія «Аль-Амаль»

«Аль-Амаль» (або «Надія») є першим міжпланетним апаратом, який побудували та відправили Об’єднані Арабські Емірати. Місія розпочала свою роботу в лютому 2021 року після прибуття на орбіту планети. Апарат веде спостереження за екзосферою та атмосферою Марса, вивчаючи їхні властивості та розподіл озону, хмар та пилу в нижніх шарах атмосфери. «Аль-Амаль» розрахована на два роки, але місія може бути продовжена у разі справності всіх систем.

Нагадаємо, що раніше «Аль-Амаль» зазнімкував марсіанські супервулкани.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine