Аномалія загрожує графіку польотів нової американської ракети

Під час тестів верхнього ступеня ракети Vulcan, що відбулися 30 березня, фахівці виявили технічну аномалію. Вона може завадити призначеному на травень дебютному польоту носія.

Історія ракети Vulcan

Історія ракети Vulcan почалася у 2014 році, коли після захоплення росією Криму, американський уряд з метою національної безпеки вирішив позбутися залежності, пов’язаної з російськими двигунами РД-180 (їх встановлюють на першому ступені ракети Atlas V). Для цього було вирішено створити новий носій, який отримав назву Vulcan.

Ракета Vulcan (концепт). Джерело: ILA

Ракета Vulcan має двоступеневу конструкцію з можливістю додавання бічних твердопаливних прискорювачів. Її висота становить 60 метрів, діаметр — 5,4 метра. У своїй найпотужнішій конфігурації ракета зможе виводити до 27 тонн на низьку навколоземну орбіту.

Перший ступінь Vulcan оснащений двома двигунами BE-4, побудованими компанією Blue Origin. Вони використовують метан як пальне і рідкий кисень як окислювач. Другий ступінь оснащений парою киснево-водневих двигунів RL-10.

Проблеми ракети Vulcan

У момент анонсу проєкту, перший пуск Vulcan був запланований на 2020 рік. Але згодом він неодноразово зсувався. Однією з причин перенесень стали проблеми з розробкою двигуна BE-4. Лише наприкінці 2022 року Blue Origin нарешті поставила партію сертифікованих для польоту силових агрегатів, що дало змогу розпочати підготовку до пуску. У лютому 2023 року інженери завершили складання першого екземпляра Vulcan. Це дозволило зробити формальне оголошення про дату першого польоту ракети. Його призначили на 4 травня. Під час своєї дебютної місії, Vulcan має відправити до Місяця апарат Peregrine, побудований компанією Astrobotic.

Складання ракети Vulcan. Джерело: ULA

Проте, з великою часткою ймовірності, дебют Vulcan знову буде відкладений. 30 березня гендиректор пускового оператора ULA (спільне підприємство Boeing і Lockheed Martin) Торі Бруно повідомив про «аномалію», виявлену під час випробувань тестового екземпляра верхнього ступеня ракети. Бруно не конкретизував, у чому саме полягає суть проблеми. Але з огляду на традиційно консервативний підхід ULA до організації випробувань, практично не доводиться сумніватися, що ситуація, яка склалася, призведе до перенесення пуску Vulcan на літо.

Варто також зазначити, що нещодавно компанія Sierra Space повідомила про перенесення першого польоту корабля постачання Dream Chaser на середину грудня. Він буде запущений під час другої місії Vulcan. Перенесення запуску Dream Chaser також вказує на те, що перший політ нового носія відбудеться не раніше літа 2023 року.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine