Використовуючи можливості комплексу радіотелескопів ALMA, астрономи виявили молодий газовий гігант, оточений навколопланетним диском. Згодом із нього можуть утворитися екзомісяці.
Газовий гігант, що формується
Відкриття було зроблене під час вивчення системи AS 209, розташованої на відстані 395 світлових років від Землі, у напрямку сузір’я Змієносець. Вона дуже молода — її вік оцінюється у 1,6 млн років. Зоря все ще оточена протопланетним диском. Завдяки вдалому розташуванню (ми бачимо систему майже «плиском») й відносної близькості до Землі, вона є об’єктом підвищеної уваги з боку астрономів.
ALMA неодноразово знімкував протопланетний диск AS 209. У ньому були знайдені характерні розриви, які вказують на присутність екзопланет, що формуються. Під час нових спостережень ALMA вдалося зафіксувати сплеск світла у центрі одного з таких розривів. Він відповідає навколопланетному диску, який оточує газовий гігант масою з Юпітер. Його орбіта проходить на відстані понад 200 а. о. (30 млрд км) від центру системи.
Навколопланетний диск
Навколопланетним диском називається кільцеподібна структура навколо планети, з накопиченого газу, космічного пилу, планетезималей, астероїдів або інших фрагментів матеріалу. З цього матеріалу в майбутньому можуть формуватися супутники. Зокрема, на думку астрономів, чотири найбільші місяці Юпітера (Іо, Європа, Ганімед, Каллісто) утворилися якраз із речовини навколопланетного диска, який колись оточував газовий гігант.
Виявлення навколопланетного диска AS 209 є важливою знахідкою. На сьогодні, це лише третя зоряна система, в якій вдалося виявити сліди такої структури. Астрономи вважають, що її вивчення допоможе їм пролити світло на те, як 4,5 млрд років тому відбувалося формування нашої Сонячної системи.
Також дослідники сподіваються розкрити загадку самої екзопланети. Вона знаходиться на дуже значній відстані від зорі, де, згідно з сучасними уявленнями, не повинно бути достатньо матеріалу для підтримки таких великих тіл. За однією з версій, екзопланета спочатку могла сформуватися ближче до зорі, та вже пізніше мігрувала на нинішню орбіту. Дослідники покладають надію, що майбутні спостереження з використанням телескопа James Webb допоможуть розкрити загадку цього об’єкта.
За матеріалами https://public.nrao.edu
Тільки цікаві новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine