Агонія Starship: очевидець записав відео вибуху ракети SpaceX на висоті 148 км

Другий в історії випробувальний політ ракети Starship від SpaceX вразив своєю фотогенічністю. Безліч фотографів — як самого приватного космічного агентства, так і самодіяльних — спостерігали за величним стартом найвищої та найпотужнішої ракети в історії людства. Ми вже бачили його з різних ракурсів, існує навіть 360-градусне відео польоту. Але лише зараз з’явились кадри того, як зруйнувався космічний корабель.

Старт ракети відбувся 18 листопада з космодрому SpaceX Starbase у Бока-Чіка (штат Техас). Корабель досяг висоти 148 км, що значно перевищило межу космосу у 100 км. Пізніше він мав повернутися цілим та приводнитись у Тихому океані. Однак під час польоту, як це прокоментувала SpaceX, трапилося «швидке незаплановане розбирання». В цілому тестовий політ був визнаний успішним.

Starship від SpaceX
Starship від SpaceX досягає космосу. Кадр із відео, знятого астрономом-любителем Скоттом Фергюсоном.

Вражаючі кадри вибуху верхнього ступеня Starship під час суборбітального польоту зареєстрував астроном-любитель Скотт Фергюсон із видання Astronomy Live, користуючись власним телескопом і спостерігаючи з Флоріда-Кіс. Він заздалегідь розробив програму для відстеження траєкторії ракети, розширивши її можливості таким чином, аби телескоп автоматично визначав місце, де з’явиться ракета, ще до її видимості. Завдяки цьому він зміг успішно спостерігати за останніми хвилинами корабля Starship.

Другий політ ракети Super Heavy із космічним кораблем Starship 18 листопада 2023 року
Другий політ ракети Super Heavy із космічним кораблем Starship 18 листопада 2023 року. На фото — момент відокремлення Starship. Джерело: SpaceX

«Ось вона, неконтрольовано обертаючись, вивергала хмари газу в різні боки. Я зрозумів, що хмара, яку я бачив, ймовірно, була результатом спрацювання системи аварійного припинення польоту, що знищила апарат. Але мені спершу здавалося, що він залишився цілим і неушкодженим. Я подумав, що система припинення польоту не змогла його підірвати. Лише повернувшись додому та переглянувши відзнятий матеріал, я зрозумів, що відносно неушкодженими лишилися тільки передня носова частина та передні закрилки», — розповідає автор відео.

Оригінальне відео спостереження за останніми хвилинами «життя» Starship Фергюсон передав SpaceX, а в мережу виклав відредаговану стабілізовану версію, на якій помітно, як залишки ракети ширяють у космосі перед тим, як повністю згоріти в атмосфері.

Раніше ми розбиралися з питанням, чи отримає SpaceX дозвіл на подальші випробовування.

За матеріалами space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine