949 із 949: виготовлено останній компонент дзеркала Надзвичайно Великого телескопа

Надзвичайно Великий телескоп (ELT), що будується в чилійській пустелі Атакама, став ще на крок ближче до реалізації. Німецька компанія SCHOTT виготовила заготовку для останнього сегмента його головного дзеркала.

Найпотужніша обсерваторія в історії

Після введення в експлуатацію, ELT стане найпотужнішим оптичним інструментом в історії. Він зможе збирати в 100 млн разів більше світла, ніж людське око, і в 13 разів більше, ніж найбільші наявні оптичні телескопи. Це дасть змогу дати відповіді на деякі з невирішених питань про наш Всесвіт. Наприклад, як утворилися перші зорі та галактики. Також ELT зможе робити прямі знімки позасонячних планет.

Чрезвычайно большой телескоп (ELT)
Надзвичайно великий телескоп в уявленні художника. Джерело: ESO

Усе це буде можливо завдяки гігантському 39-метровому головному дзеркалу ELT загальною площею 978 м² і масою 132 тонни. Це найбільше дзеркало, коли-небудь створене для телескопа.

Така конструкція занадто велика, щоб її можна було виготовити з одного шматка скла. Тож головне дзеркало ELT складатиметься з 798 шестикутних сегментів, діаметром 1,5 метра та близько п’яти сантиметрів завтовшки. Ще 133 фрагменти були виготовлені для полегшення обслуговування і повторного покриття сегментів після введення телескопа в експлуатацію. Європейська південна обсерваторія також закупила 18 запасних сегментів, довівши їхню загальну кількість до 949.

Процес виготовлення дзеркала ELT

Сегменти дзеркала ELT створюються шляхом обробки заготовок. Вони виготовлені із зеродура — склокерамічного матеріалу з низьким коефіцієнтом розширення, розробленого компанією SCHOTT.

Заготовка для останнього сегмента дзеркала Надзвичайно Великого телескопа. Джерело: SCHOTT

Після відливання, сегменти ELT проходять багатоступеневий міжнародний шлях. Після повільного охолодження та термообробки поверхня кожної заготовки формується за допомогою надточного шліфування на заводі SCHOTT. Потім заготовки транспортуються до французької компанії Safran Reosc, де кожну з них вирізають у формі шестикутника та полірують з точністю до 10 нанометрів по всій оптичній поверхні. Це означає, що нерівності поверхні дзеркала становитимуть менше однієї тисячної ширини людської волосини.

Надалі в складанні сегментів бере участь ще низка європейських компаній. Голландська VDL ETG Projects BV виробляє опори, німецько-французький консорціум FAMES відповідає за виготовлення 4500 датчиків нанометричної точності, які контролюють відносне положення кожного сегмента, німецька Physik Instrumente займається створенням 2500 приводів, здатних розташувати сегменти з нанометричною точністю.

Місце будівництва Надзвичайно Великого телескопа (ELT) станом на серпень 2023 року. Джерело: ESO

Після полірування та складання кожен сегмент відправляють через океан у технічний центр ELT у Паранальській обсерваторії. Туди вже доставлено понад 70 готових фрагментів дзеркала. Там, лише за кілька кілометрів від місця будівництва ELT, кожен сегмент покривають шаром срібла, після чого поміщають на зберігання доти, доки основна структура телескопа не буде готова прийняти їх.

Наразі будівництво ELT перетнуло екватор. Очікується, що нова обсерваторія побачить своє «перше світло» у 2028 році.

За матеріалами ESO

Вчені дослідили марсіанську атмосферу завдяки нестандартному експерименту
Корова стала свідком тренувань астронавтів із висадки на Місяці: фото
Астроном-аматор пів року створював напрочуд деталізовані інфографіки 1600 екзопланет
Завершився перший річний експеримент NASA з імітації проживання на Марсі
Стандартна свічка: наднова дала змогу визначити відстань до далекої галактики
James Webb побачив в космосі перстень з діамантами
Знайти мікроба в частці льоду: космічні апарати зможуть знайти життя на Енцеладі
Коли Антарктида вкрилася кригою?
На що схожий спалах нової у рентгенівському діапазоні?
Протонні промені можуть швидко доставити зонд до Проксими Центавра