Міжнародна група дослідників повідомила про відкриття однієї з найшвидше обертових нейтронних зір. Вона обертається зі швидкістю 716 обертів на секунду.
Нейтронні зорі утворюються внаслідок колапсів зір-гігантів, що супроводжуються вибухом наднової. Він стискає речовину до екстремального стану. У результаті виходить об’єкт, який при діаметрі в кілька десятків кілометрів має масу, порівнянну з масою Сонця.
Одна з характерних особливостей нейтронних зір полягає в їхній величезній швидкості обертання. Нещодавно астрономи зуміли відкрити такий об’єкт, який обертається з приголомшливою швидкістю 716 обертів на секунду.
Нейтронна зоря, про яку йдеться, розташована на відстані 26 тисяч світлових років від Землі поблизу центру Чумацького Шляху. Вона є частиною подвійної системи під назвою 4U 1820-30. Її маса в 1,4 перевищує масу Сонця при діаметрі всього в 12 км.
Астрономи змогли виміряти швидкість обертання нейтронної зорі завдяки наявності у неї компаньйона. Мова про білого карлика, який обертається навколо неї з періодом лише 11 хвилин. Це робить 4U 1820-30 системою з найкоротшим відомим на сьогодні орбітальним періодом.
Завдяки такій близькості, нейтронна зоря відриває матеріал від білого карлика. Коли на її поверхні накопичується достатньо речовини, відбувається потужний вибух. Під час нього нейтронна зоря стає в 100 тисяч разів яскравішою за Сонце, виділяючи величезну кількість енергії. Встановлений на борту МКС рентгенівський телескоп NICER зумів зафіксувати ці спалахи, що привернуло до системи увагу астрономів. Під час подальших спостережень вони змогли виміряти швидкість обертання нейтронної зорі.
На сьогодні нейтронна зоря в системі 4U 1820-30 є одним з найбільш швидко обертових об’єктів, які коли-небудь спостерігалися у Всесвіті. За швидкістю обертання з нею може зрівнятися тільки інша нейтронна зоря PSR J1748-2446, розташована в кулястому скупченні Terzan 5 приблизно в 18 тисячах світлових років від Землі.
Ви також можете почитати про те, як телескопу Chandra вдалося скласти карту небезпечних зон для екзопланет, що формуються.
За матеріалами Phys.org