5 видатних ракетних двигунів Валентина Глушка

Валентин Петрович Глушко — видатний український конструктор у сфері ракетної техніки. Особисто ним і членами його конструкторського бюро розроблено чимало ракетних двигунів. З них ми відібрали п’ять найвидатніших.

Валентин Глушко
Конструктор Валентин Глушко. Джерело: focus.ua

Валентин Глушко

Видатний український інженер Валентин Петрович Глушко народився 2 вересня 1908 року в Одесі. Його батько був селянином, який зміг здобути вищу освіту. Глушко ще у шкільні роки зацікавився темою космічних подорожей і вже у 16 років почав публікувати статті про них.

Але відомим усьому світові Глушко став завдяки ракетним двигунам. Одні з них так і залишилися тільки на рівні проєктів, завдяки іншим стали можливі перші космічні польоти, а деякі й досі не мають аналогів. Далі — розповідь про п’ять найвидатніших творінь українського інженера.

Електротермічний ракетний двигун

Свій перший проєкт двигуна Валентин Глушко розробив у 21 рік, будучи студентом університету. Це був електротермічний ракетний двигун. Сонячне світло мало перетворюватися на електричний струм високої частоти, який подавався у камеру згоряння. Туди ж потрапляло й робоче тіло, у якості нього могла використовуватися рідка ртуть або металевий дріт.

Під дією електричного струму робоче тіло перегрівалося та вибухало, продукти вибуху витікали в космос. Глушко доводив, що питомий імпульс такого двигуна буде більшим, ніж у хімічних ракет. Проєкт так і не був реалізований, але багато сучасних концепцій електричних двигунів повторюють його.

Двигун, що вивів у космос Гагаріна

РД-108 — двигун, що вивів у космос перший супутник
Двигун РД-108. Джерело: Вікіпедія

У 1940-1950-х роках Глушко створював ракетні двигуни для радянських балістичних ракет і космічної програми. Найвідомішими з них є РД-107 та створений на його основі РД-108. Саме ці двигуни вивели на орбіту перший супутник і першу людину.

РД-107 та РД-108 — це двигуни, у яких як паливо використовується керосин, а у якості окислювача — рідкий кисень. Створювалися вони для балістичної ракети Р-7. Але коли на її основі були створені космічні носії «Восток», «Восход», а потім і «Союз» — машини, створені Глушком, так і лишилися головним елементом їх конструкції.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Рушій автоматичних місій і станцій

Переважна більшість радянських космічних місій завдячує своїм успіхом українцю Глушку. На початку 1960-х років його конструкторське бюро розробило двигун РД-253. Як і РД-107, у модифікованому вигляді цей двигун використовується росіянами й досі, попри те, що він працює на надзвичайно отруйних несиметричному диметилгідразині та тетраоксиді азоту.

Ракета «Протон», двигуни для якої розробляло КБ Валентина Глушко
Ракета «Протон». Джерело: Вікіпедія

РД-253 та його похідні РД-275 і РД-276 використовуються на носії «Протон», який росія вже багато років обіцяє замінити «Ангарою», але так остаточно й не спромоглася це зробити. Саме ці двигуни вивели на орбіту блоки радянських космічних станцій «Салют» і «Мір», а також вивели на міжпланетні траєкторії зонди серій «Луна», «Венера» та «Марс».

Фторно-аміачний двигун

В середині 1970-х років конструкторське бюро Валентина Глушка займалося розробкою двигуна РД-301. Його особливістю було використання у якості палива рідкого аміаку, а у якості окислювача — фтору. Попри те, що їхня реакція дає величезну кількість енергії, ані до, ані після Глушка використовувати цю комбінацію в реальному двигуні ніхто не наважувався.

Причиною є надзвичайна складність роботи з цими компонентами. Якщо аміак просто дуже токсична речовина, то фтор ще й активно реагує майже з будь-яким матеріалом. Через це двигун, що працює на цій суміші, міг вмикатися тільки один раз. Тим не менш, РД-301 пропонувався для використання на третьому ступені «Протону», бо це давало змогу підвищити його вантажопідйомність у 1,5 раза.

Фтор-аміачний двигун РД-301
Фтор-аміачний двигун РД-301. Джерело: Вікипедія

Двигуном дуже цікавились у зв’язку з радянською місячною програмою. Він був втілений у металі та пройшов усі випробування. Але коли керівництво СРСР відмовилося від плану польотів на природній супутник Землі інтерес до небезпечного винаходу згас.

Найпотужніший у світі ракетний двигун

Саме під керівництвом Валентина Глушка було розроблено найпотужніший із ракетних двигунів, коли-небудь створених людиною. Йдеться про РД-170, сконструйований для ракети-носія «Енергія» у 1980-х роках.

Надважка «Енергія», яку повністю розробляло конструкторське бюро Глушка, мала стартову масу 2400 тонн. Вона стартувала всього двічі. В ході першого старту носій вивів на орбіту макет супутника з лазерною гарматою, а під час другого — космічний корабель «Буран».

Ракета-носій «Енергія», яку спроектував Валентин Глушко та інженери його КБ
Ракета-носій «Енергія»

РД-170 був керосиново-кисневим двигуном, тяга якого складала 7,9 меганьютона. Для порівняння: потужність РД-275 становить усього 1,8 МН, двигуна Raptor, встановленого на Starship — 2,2 МН, а РД-180, що використовується на ракетах Atlas — 4,1 МН.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів