Науковиця з візуалізації даних, астрофізикиня Кімберлі Арканд з обсерваторії «Чандра» NASA, перетворює невидимі дані Всесвіту на захопливі 3D-моделі та «пісні», допомагаючи людям «торкнутися» космосу.
Один із найвідоміших проєктів Арканд присвячений Кассіопеї А, залишку наднової, розташованому приблизно за 11 000 світлових років від Землі. Зорю, що вибухнула, колись невидиму для людського ока, Кім перетворила на яскраву 3D-модель із просторовим звуком, яка дозволяє користувачам «слухати» структуру поля уламків.

«Наші дані про Кассіопею А відображають елементи, необхідні для побудови людської ДНК: вуглець, азот, кисень, фосфор і водень, — розповіла Кім виданню Orbital Today. — Приємно усвідомлювати, що атоми в наших тілах, ймовірно, виникли внаслідок давніх катастрофічних подій, подібних до цих».
Ще один космічний об’єкт, з яким працює науковиця, — це Messier 51 (галактика Вир). Інтерактивна візуалізація галактики складається з нашарування рентгенівських, інфрачервоних та оптичних хвиль.


Ці небесні скульптури допомагають глядачам наочно дослідити складні об’єкти Всесвіту, навіть не маючи спеціальних наукових знань. Зокрема, на нещодавньому семінарі, поділилася Кімберлі, незрячий студент, тримаючи 3D-модель залишку наднової, сказав: «Отже, ось як відчувається смерть зорі».
«Наука не повинна дивитися в один бік, — зауважила Кімберлі Арканд. — У ній є місце для творчих, допитливих людей, таких, як я».
Інший метод, з яким працює науковиця, — соніфікація. Чорна діра видає сильне рентгенівське випромінювання, яке можна перетворити на звуки. Яскравість стає тоном, а розташування світла рухається зліва направо, як у пісні.
«Деякі люди описують соніфікацію як щось «жахливе та прекрасне, як саундтрек до фільму, написаний Гансом Циммером», — зазначила Кім.
Робота Кімберлі Арканд — це шанс для кожного відкрити для себе Всесвіт.
«Ми буквально зроблені із зір», — підсумувала астрофізикиня.
Раніше ми розповідали, як суперкомп’ютер створив найдовшу симуляцію злиття нейтронних зір.