3,7 кілометра завтовшки: вчені знайшли гігантські поклади льоду на Марсі

Використавши дані, зібрані місією Mars Express, астрономи знайшли масивні поклади льоду в районі марсіанського екватора. Якщо їх розтопити, вони б покрили поверхню Червоної планети шаром води завтовшки від 1,5 до 2,7 метра.

Борозна Медузи

Поклади розташовані в регіоні, відомому під назвою Борозна Медузи (Medusae Fossae). Вона являє собою значну область, розташовану на кордоні між Великою північною рівниною Марса та південними нагір’ями. Сумарна протяжність усіх її ділянок перевищує 5 тисяч км, а площа порівнянна з територією Індії.

Карта Марса із зазначеним положенням Борозни Медузи. Джерело: ESA

Ця гігантська структура сформувалася внаслідок вулканічної активності. Дані орбітальних апаратів свідчать про те, що вона покрита порожнистим матеріалом. Очевидно, це поклади вулканічного попелу. Зважаючи на свою м’якість, матеріал Борозни Медузи активно руйнується під дією марсіанських вітрів. Утворений під час цього процесу пил, потім розноситься по планеті.

Величезні поклади льоду на Марсі

Ще 15 років тому Mars Express отримав дані, які вказували, що під поверхнею Борозни Медузи розташовані масивні поклади якоїсь речовини завтовшки до 2,5 км. Але тоді вчені не були впевнені, про що йдеться.

Знімок однієї з ділянок Борозни Медузи. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Під час нового дослідження астрономи вивчили дані, зібрані встановленим на Mars Express радаром MARSIS. Аналіз показав, що характеристики радарного сигналу відповідають марсіанським полюсам. Як відомо, під їхньою поверхнею розташований своєрідний «сендвіч», що складається з шарів водяного льоду та спресованого пилу, які чергуються.

Якщо дані Mars Express вірні, то аналогічні поклади знаходяться й у районі Борозни Медузи. За уточненими даними, їхня товщина доходить до 3,7 км. Якщо розтопити весь цей лід, то він покриє поверхню Марса шаром води завтовшки від 1,5 до 2,7 метра.

Карта, знайдених Mars Express, покладів водяного льоду. Джерело: Planetary Science Institute/Smithsonian Institution

На думку дослідників, ці поклади льоду залишилися від минулих епох, коли Червона планета мала набагато сприятливіший клімат і щільнішу атмосферу. У майбутньому вони можуть стати важливою підмогою для марсіанських колоністів.

Ви також можете почитати про те, які тварини житимуть поруч із колоністами на Місяці та Марсі.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine