100 тисяч орбіт: Mars Odyssey відзначив ювілей незвичайним знімком гори Олімп

30 червня апарат Mars Odyssey відзначить круглу цифру: свою 100-тисячну орбіту навколо Марса. На честь цієї події він зробив незвичайний знімок гори Олімп. На ньому найбільший вулкан Сонячної системи зображений під кутом до горизонту — приблизно так, як його побачив би космонавт, що перебуває на орбіті навколо Червоної планети.

Найстаріша марсіанська місія

Цього року Mars Odyssey відзначив свій 23-й день народження. Апарат отримав свою назву на честь знаменитого роману «Космічна одіссея 2001». Він був запущений у квітні 2001 року, і в жовтні того ж року вийшов на постійну орбіту навколо Марса.

Mars Odyssey в уявленні художника. Джерело: NASA

Головною метою місії було картографування марсіанської поверхні. За роки роботи апарат зробив майже півтора мільйона знімків Червоної планети у видимому та інфрачервоному діапазонах, склавши її глобальну карту. Надалі її використовували для підбору місць посадки наступних марсіанських місій. Mars Odyssey також зумів виявити великі запаси водяного льоду під поверхнею Червоної планети, зібрав дані про радіаційний стан в її околицях, займався вивченням сезонних змін полярних шапок і проводив знімкування Фобоса. Станом на 2024 рік, загальний обсяг зібраних Mars Odyssey наукових даних становить 17,1 терабіта.

На Mars Odyssey було покладено й інше, вельми важливе завдання. Він виконував роль основного ретранслятора для марсоходів Spirit і Opportunity, передавши на Землю близько 85% зібраної ними інформації. Дані Mars Odyssey також активно використовувалися для підбору місць посадок інших місій, зокрема Phoenix і Mars 2020. Загалом, за час своєї служби він переслав на Землю 1,33 терабіта даних від інших місій.

Основні досягнення місії Mars Odyssey. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Наразі Mars Odyssey є найбільш довгоживучим марсіанським апаратом в історії. Попри свій поважний вік, апарат все ще перебуває в строю і збирає важливі дані. Минулого року фахівці місії вирішили використати його в новому режимі для отримання «горизонтальних» зображень. Вони аналогічні тому, як космонавти, що перебувають на борту МКС, бачать Землю.

Для горизонтального знімкування Mars Odyssey використовує інфрачервону камеру THEMIS. Такі знімки важливі тим, що дозволяють отримати зріз шарів марсіанської атмосфери. Це дає вченим можливість дізнатися більше про її будову і розподіл хмар і пилу.

Гора Олімп: горизонтальний вид

30 червня Mars Odyssey зробить свій 100-тисячний виток навколо Марса. Фахівці місії вирішили відсвяткувати прийдешній ювілей горизонтальним знімком гори Олімп — найбільшого вулкана Сонячної системи. Він височіє на 26 км над навколишньою поверхнею, діаметр його основи становить 600 км. Це можна порівняти з відстанню від Києва до Варшави.

Горизонтальний знімок гори Олімп, зроблений апаратом Mars Odyssey. Джерело: NASA/JPL-Caltech/ASU

Знімок був зроблений 11 березня. Він дає змогу уявити, наскільки гора Олімп височіє над навколишнім ландшафтом. Оскільки знімкування відбувалося в інфрачервоному діапазоні, кольори не відповідають тому, що б побачило людське око. Блакитно-біла смуга в нижній частині атмосфери натякає на те, скільки пилу було в цьому місці на початку осені, коли зазвичай починаються пилові бурі. Фіолетовий шар над нею, ймовірно, є сумішшю червонуватого пилу з блакитними хмарами водяного льоду. Нарешті, у верхній частині знімка видно синьо-зелений шар, де хмари водяного льоду підіймаються в небо приблизно на 50 км.

За словами фахівців місії, у майбутньому вони планують зробити нові горизонтальні знімки Марса, щоб дізнатися більше про його атмосферу. У запасі в них залишається приблизно півтора року. За останніми оцінками палива, що залишилося на борту Mars Odyssey, вистачить для продовження роботи до кінця 2025 року.

За матеріалами NASA

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії