NASA розкрила таємницю «зниклого» палива найстарішого марсіанського апарата

Фахівці NASA зуміли провести ревізію палива на борту апарата Mars Odyssey. За їхніми розрахунками, запасу, що залишився, вистачить для продовження функціонування місії до кінця 2025 року.

Апарат – рекордсмен

Mars Odyssey був запущений у квітні 2001 року. У жовтні того ж року він вийшов на постійну орбіту навколо Червоної планети.

Mars Odyssey в уявленні художника. Джерело: NASA

Основною метою місії було картографування марсіанської поверхні. За роки роботи апарат зробив понад мільйон знімків Червоної планети у видимому та інфрачервоному діапазонах, склавши її глобальну карту. Він зумів виявити великі запаси водяного льоду під марсіанською поверхнею, зібрав дані про радіаційний стан в околицях планети, займався вивченням сезонних змін полярних шапок і проводив фільмування Фобоса.

Згодом апарат також виконував роль основного ретранслятора для марсоходів Spirit та Opportunity, передавши на Землю близько 85% зібраної ними інформації. Дані Mars Odyssey також активно використовувалися для підбору місць посадок інших місій, зокрема Phoenix та Mars 2020. Навіть зараз Mars Odyssey все ще періодично використовується як ретранслятор.

«Зникле» паливо Mars Odyssey

Як нескладно порахувати, з моменту запуску Mars Odyssey минуло вже майже 22 роки. На сьогодні він утримує рекорди як найбільш довговічний марсіанський апарат, а також як штучний супутник іншого небесного тіла, що функціонує найдовше. Це ще більш дивно, якщо згадати, що номінальний термін його роботи становив лише два роки.

Піщані дюни, зазнімковані Mars Odyssey. Джерело: NASA/JPL-Caltech/ASU

Однак, хоч основні системи Mars Odyssey продовжують функціонувати в штатному режимі, є один фактор, який не дозволить експлуатувати його до нескінченності. Мова про паливо. Воно необхідне для виконання періодичних корекцій курсу й утримання позиції апарата. Коли паливо закінчиться, разом із ним завершиться й місія Mars Odyssey.

На момент запуску на борту Mars Odyssey був запас у 225,3 кг гідразину. Оскільки в невагомості інженери ніяк не можуть зважити його, для оцінки запасу, що залишився, застосовуються різні непрямі методи. Одним із них є періодичне нагрівання паливних баків. Що швидше відбувається цей процес, то менше гідразину залишилося в баках.

Влітку 2021 року інженери NASA дійшли висновку, що у Mars Odyssey залишилося 5 кг палива — менше, ніж передбачали моделі. До січня цей показник зменшився до 2,8 кг. З такою кількістю Mars Odyssey мав припинити роботу до кінця року.

Слідство веде NASA

Однак інженерів з NASA збентежила та обставина, що залишок пального в баках зонда не сходився з оцінкою витраченого за час реалізації місії. Тому вони провели ретельний аналіз телеметрії, який виключив можливість витоку. Далі вони звернулися по допомогу до сторонніх експертів, щоб ті вивчили використовувану методику оцінки запасів палива на предмет можливих недоліків.

Під час подальшого розслідування з’ясувалося, що фахівці місії не враховували тепло, що випромінюється нагрівальними елементами паливопроводів. Через нього баки нагрівалися швидше, ніж слід було. Після внесення відповідних правок інженери дійшли висновку, що зараз у Mars Odyssey залишилося приблизно 4 кг палива. Цього запасу має вистачити місії до кінця 2025 року.

Ви також можете почитати про те, як Mars Odyssey розкрив таємницю зниклого марсіанського інею.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine