Mars Odyssey розкрив таємницю зниклого марсіанського інею

Нове дослідження, засноване на даних апарата Mars Odyssey, може пояснити, чому марсіанський іній може бути невидимий неозброєним оком, а також механізм виникнення пилових лавин.

Невидимий марсіанський іній

За мірками міжпланетних місій, Mars Odyssey є справжнім «довгожителем». Апарат був запущений далекого 2001 року. Але, попри солідний вік, Mars Odyssey все ще функціонує та продовжує виконання своєї наукової програми. Зокрема, на його борту встановлена камера THEMIS, яка регулярно робить теплові знімки марсіанської поверхні.

Іней на Марсі
Марсіанський іній. Джерело: NASA/JPL-Caltech/ASU

На поточній орбіті Mars Odyssey спостерігає Червону планету о 7 годині за місцевим часом. Зображення її поверхні, зроблені у видимому світлі, часто демонструють блакитно-білий ранковий іній. Він складається з сухого льоду — вуглекислого газу, який під час холодних марсіанських ночей вимерзає з атмосфери, а зі сходом Сонця сублімує.

Вивчивши знімки THEMIS, астрономи звернули увагу на невідповідність. На фото марсіанський іній займає набагато більшу площу, ніж на зображеннях, зроблених у видимому діапазоні. Часто іній покриває навіть ті ділянки, де на інших світлинах взагалі нічого не видно.

Пилові лавини Марса

У статті квітневого випуску журналу Journal of Geophysical Research команда дослідників опублікувала свою версію природи невидимого марсіанського інею. Спочатку астрономи припустили, що THEMIS бачить місця розташування підповерхневих покладів водяного льоду. Але після ретельного вивчення даних THEMIS вони висунули іншу пропозицію, згідно з якою Mars Odyssey спостерігає «брудний іній»: суміш із сухого льоду та дрібних частинок пилу, що затемнюють його у видимому світлі, але не в інфрачервоному діапазоні.

За словами дослідників, «брудний іній» може також пояснити механізм формування темних смуг, що тягнуться на тисячу і більше метрів марсіанськими схилами. Вони, по суті, є слідами пилових лавин, які повільно сходять по схилах, оголюючи темніший підповерхневий матеріал.

Складаючи карту смуг, автори дослідження звернули увагу, що вони зазвичай утворюються у тих місцях, де є ранкові заморозки. На їхню думку, лавини виникають через те, що іній, який випаровується, створює тиск, достатній для розпушення зерен пилу, що і призводить до сходу по схилу.

Ви також можете почитати про те, як апарат Mars Express сфотографував Борозни Тантала.

За матеріалами https://www.jpl.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Камінь віком 2 млрд років відкрив таємницю марсіанського життя
Погляд у молодість Чумацького Шляху: James Webb зазнімкував зоряне надскупчення
Космічні пригоди незалежної України: 7 найкращих письменників-фантастів
Ухилилася від кулі: запуск ракети Vulcan мало не завершився аварією
James Webb розкрив хімічну загадку на супутнику Плутона
Залишені на Землі астронавти Crew-9 засмутилися поступкою своїх місць екіпажу Starliner
Екзоастероїди: астроентузіасти допоможуть знайти залишки планетних систем біля мертвих зір
Астрономи відкрили потрійну систему з рекордно малим періодом обертання
Астероїди можуть стати їжею в майбутніх міжпланетних місіях
На Сонці стався найпотужніший спалах цього циклу