Апарат NASA сфотографував марсіанський горизонт

Апарат NASA Mars Odyssey зазнімкував з орбіти марсіанський горизонт. Зазвичай камера THEMIS для цього не використовується. Проте цього разу вчені вирішили дослідити марсіанську атмосферу, і це дало змогу отримати дивовижну панораму.

Апарат Mars Odyssey
Апарат Mars Odyssey. Джерело: NASA

Марсіанський горизонт з орбіти

Апарат NASA Mars Odyssey зробив дивовижний знімок четвертої планети Сонячної системи. На великій панорамі, отриманій з її орбіти, добре видно викривлений горизонт, який доводить, що Марс — дійсно куля. Крім того, зображення дає змогу роздивитися шари атмосфери.

Подібна картина є звичною для земної орбіти. Астронавти регулярно насолоджуються нею. Однак над Марсом станцій із людьми немає, а ті зонди, що працюють біля Червоної планети, зазвичай або просто не мають потрібних камер, або зайняті спостереженням за поверхнею.

Сам апарат Mars Odyssey працює на марсіанській орбіті вже 22 роки, але за цей час він ніколи не робив світлин, подібних до представленої. Вона зроблена з висоти 400 км і насправді складається з 10 окремих знімків, які комп’ютер «зшив» в одне ціле.

Нестандартне використання камери

Щоб отримати знімки, була застосована камера THEMIS. Вона працює в інфрачервоній частині спектра і є надзвичайно чутливою. Завдяки цьому пристрій використовується переважно для того, аби картографувати лід, каміння, пісок і пил, а також відстежує зміну температури на планеті.

Марсіанський горизонт, який сфотографував Mars Odyssey
Марсіанський горизонт, який сфотографував Mars Odyssey. Джерело: NASA/JPL-Caltech/ASU

Також THEMIS може визначати вміст води та криги в атмосфері. Проте ця камера спрямована вертикально вниз до поверхні планети, тому розділяти окремі шари не вміє. А вчені дуже зацікавлені у такій інформації. Тож вони вирішили зробити знімок марсіанського горизонту, де було б видно, що відбувається в атмосфері на різних висотах.

Проблема лише в тому, що THEMIS взагалі не має механізму для зміни кута огляду. Тому майже на 90° її довелося повертати разом з усім апаратом. Операція зміни орієнтації тривала кілька годин, і весь цей час дослідники не мали зв’язку з апаратом. Проте тепер у них є всі необхідні дані.

Крім того, внаслідок маневру Mars Odyssey отримав можливість зазнімкувати супутник Марса Деймос, що також вдається не так часто. Це небесне тіло є астероїдом, захопленим гравітацією Червоної планети. У майбутньому до нього планується місія, тож ці дані зможуть допомогти підготуватися до неї.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine