​Фото Mars Express: тектонічні розломи на Марсі

У порівнянні з Землею, Марс здається практично застиглим світом. Червона планета давно втратила свої океани, у неї немає глобального магнітного поля та явних ознак вулканічної активності. Проте, Марс аж ніяк не мертвий. На ньому все ще діють сили, які поступово змінюють його поверхню.

При першому погляді на фото складно визначити, який саме характер зображеної місцевості — поверхня підіймається або ж опускається. Але в реальності тут відбувається і те, й інше. Ландшафт цієї ділянки потрісканий, порізаний, зморщений, сповнений різних скель та обривів: гребені розсікають рови, перемішуючись з ударним кратером, який має незвичайну форму.

Розломи Tempe Fossae. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Регіон, який сфотографував Mars Express має назву Tempe Fossae. Він являє собою серію розломів, які перетинають область Tempe Terra, розташовану в середніх широтах північної півкулі Марса. Вона, своєю чергою, належить до провінції Фарсида — гігантського вулканічного нагір’я, розташованого між екватором Червоної планети та її величезними північними рівнинами.

У певному сенсі, ця місцевість складається з 2-ох найпоширеніших на Марсі геологічних формацій, які представляють повну протилежність одна одній. Мова про грабени та горсти.

Грабен — ділянка землі, опущена між розломами, а горст — земля, піднята між розломами. Найбільші грабени, сфотографовані Mars Express, досягають ширини в кілька км і глибиною в кілька сотень метрів. Вони простягаються на сотні км по марсіанській поверхні.

Цю дивну місцевість породили потужні тектонічні процеси, що супроводжували формування Фарсиди. У міру того, як нагір’я поступово збільшувалося в розмірах, воно чинило все більший тиск на кору червоної планети. Це призвело до її розтягування, розриву та появи безлічі подібних розломів по всьому Марсу.

За матеріалами: http://www.esa.int