Надра екзопланет у системі TRAPPIST-1 можуть розігріватися через високу зоряну активність. Про це свідчать результати дослідження, проведеного колективом німецьких вчених.
TRAPPIST-1 є однією з найвідоміших зоряних систем. Навколо цього червоного карлика обертається щонайменше сім кам’яних екзопланет. При цьому орбіти одразу трьох з них проходять у зоні придатної для життя. Це означає, що вони отримують достатньо тепла від своєї зорі, щоб за наявності атмосферних умов на їх поверхні могла існувати вода в рідкому вигляді.
Не дивно, що система TRAPPIST-1 є предметом величезної кількості наукових досліджень. Їхньою метою є оцінка її довготривалої стабільності, а також потенційної життєпридатності. Оскільки червоні карлики є дуже активними зорями, які часто виробляють потужні спалахи, багато дослідників досить скептично оцінюють перспективи життя у TRAPPIST-1. На їхню думку, під дією зоряної активності, екзопланети в таких системах, можуть повністю втратити свою атмосферу.
Проте, автори нового дослідження, результати якого були опубліковані в журналі Astrophysical Journal Letters, поглянули на це питання з іншого боку. Вони спробували оцінити, як висока зоряна активність впливає на надра екзопланет. Для цього вчені вдалися до допомоги моделювання.
Створена дослідниками модель показала, якщо кам’яна екзопланета має власне магнітне поле, то висока зоряна активність буде індукувати струм в її надрах, що призведе до їх розігріву. За оцінками вчених, тепло, що виділяється під час цього процесу, можна порівняти з енергією, яка утворюється в процесі розпаду радіоактивних елементів у земній мантії та ядрі.
Додаткове тепло сприятиме вищій геологічній активності. Насамперед вона буде проявлятися у вулканізмі. За словами вчених, це не обов’язково погана новина. Так, під час вивержень у повітря викидаються гази. Вони можуть компенсувати атмосферні втрати, спричинені постійними спалахами на червоному карлику. Крім того, виверження змінюють поверхневе середовище — і за деяких обставин ці зміни можуть сприяти появі життя.
У будь-якому разі результати дослідження показують, що вплив активних зір на планети не обмежується лише атмосферою, а має набагато комплексніший характер. І дослідники, які намагаються оцінити життєпридатність позасонячних світів, мають це враховувати.
Нагадаємо, що недавно астрономи знайшли дві екзопланети-гіганти у сонцеподібних зір.
За матеріалами https://phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine