Зоряні спалахи здатні розігрівати надра планет у системі TRAPPIST-1

Надра екзопланет у системі TRAPPIST-1 можуть розігріватися через високу зоряну активність. Про це свідчать результати дослідження, проведеного колективом німецьких вчених.

Система TRAPPIST-1 в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech

TRAPPIST-1 є однією з найвідоміших зоряних систем. Навколо цього червоного карлика обертається щонайменше сім кам’яних екзопланет. При цьому орбіти одразу трьох з них проходять у зоні придатної для життя. Це означає, що вони отримують достатньо тепла від своєї зорі, щоб за наявності атмосферних умов на їх поверхні могла існувати вода в рідкому вигляді.

Не дивно, що система TRAPPIST-1 є предметом величезної кількості наукових досліджень. Їхньою метою є оцінка її довготривалої стабільності, а також потенційної життєпридатності. Оскільки червоні карлики є дуже активними зорями, які часто виробляють потужні спалахи, багато дослідників досить скептично оцінюють перспективи життя у TRAPPIST-1. На їхню думку, під дією зоряної активності, екзопланети в таких системах, можуть повністю втратити свою атмосферу.

Проте, автори нового дослідження, результати якого були опубліковані в журналі Astrophysical Journal Letters, поглянули на це питання з іншого боку. Вони спробували оцінити, як висока зоряна активність впливає на надра екзопланет. Для цього вчені вдалися до допомоги моделювання.

Планети системи TRAPPIST-1 в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Створена дослідниками модель показала, якщо кам’яна екзопланета має власне магнітне поле, то висока зоряна активність буде індукувати струм в її надрах, що призведе до їх розігріву. За оцінками вчених, тепло, що виділяється під час цього процесу, можна порівняти з енергією, яка утворюється в процесі розпаду радіоактивних елементів у земній мантії та ядрі.

Додаткове тепло сприятиме вищій геологічній активності. Насамперед вона буде проявлятися у вулканізмі. За словами вчених, це не обов’язково погана новина. Так, під час вивержень у повітря викидаються гази. Вони можуть компенсувати атмосферні втрати, спричинені постійними спалахами на червоному карлику. Крім того, виверження змінюють поверхневе середовище — і за деяких обставин ці зміни можуть сприяти появі життя.

У будь-якому разі результати дослідження показують, що вплив активних зір на планети не обмежується лише атмосферою, а має набагато комплексніший характер. І дослідники, які намагаються оцінити життєпридатність позасонячних світів, мають це враховувати.

Нагадаємо, що недавно астрономи знайшли дві екзопланети-гіганти у сонцеподібних зір.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії