Астрономи знайшли дві екзопланети-гіганти у сонцеподібних зір

Міжнародна команда дослідників оголосила про виявлення двох, раніше невідомих екзопланет. Вони являють собою газові гіганти, чиї орбіти проходять на значній відстані від своїх зір.

Екзопланети у сонцеподібної зорі (концепт). Джерело: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (IPAC)

Відкриття було зроблено у межах проєкту Distant Giants Survey. Його метою був пошук далеких газових гігантів у сонцеподібних зір, які мають невеликі екзопланети на близьких орбітах. Отже, дослідники намагалися зрозуміти, наскільки поширені системи, в яких одночасно є і ті, й інші тіла.

Для цього астрономи взяли вибірку з 47 зір, у яких телескоп TESS раніше виявив транзитні екзопланети на близьких орбітах. Протягом трьох років вони спостерігалися за допомогою спектрографа HIRES (він встановлений в Обсерваторії Кека) з метою визначення відхилення в їхній радіальній швидкості, які спричинені гравітацією, ще не відкритих тіл. У результаті дослідникам вдалося підтвердити існування двох газових гігантів у системах TOI-1694 та TOI-1699.

TOI-1694 є жовтим карликом, розташованим за 406 світлових років від Сонця. Знову відкритий газовий гігант має масу, що у 1,05 раза перевищує масу Юпітера, а його період обертання становить 389 днів. У системі також є гарячий субнептун, радіус якого у 5,44, а маса у 26,1 раза перевищують земну. Його період обертанняння становить 3,8 дня.

Що стосується TOI-1669, то це помаранчевий карлик за 362 світлові роки від Сонця. Знайдений астрономами газовий гігант має масу, що становить 0,57 юпітеріанської та орбітальний період 502 дні. Що ж до внутрішньої екзопланети, це субнептун, чий радіус у 2,4 раза перевищує радіус Землі, а період обертання становить 2,7 дня.

Ви також можете почитати про те, як астрономи передбачили загибель екзопланети.

За матеріалами https://arxiv.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine