Зоряне суперскупчення засяяло на новому знімку телескопа Chandra

NASA опублікувала знімок зоряного суперскупчення Westerlund 1. Він був зроблений за допомогою рентгенівського телескопа Chandra.

Зоряне скупчення Westerlund 1 в оптичному та рентгенівському діапазоні. Рентгенівські дані: NASA/CXC/INAF/M. Guarcello et al.; Оптичні дані: NASA/ESA/STScI; Обробка: NASA/CXC/SAO/L. Frattare

Нині в нашій галактиці щорічно утворюється лише кілька зір. У далекому минулому, ситуація була зовсім іншою. За оцінками астрономів, приблизно 10 млрд років тому Чумацький Шлях перебував на піку зореутворення народжуючи десятки, а скоріше навіть сотні зір на рік. Відтоді темпи формування нових світил поступово знижувалися, поки не досягли нинішніх.

Астрономи вважають, що більша частина стародавнього зореутворення відбувалася в масивних скупченнях (їх іноді називають надзоряними скупченнями), чия маса перевищувала сонячну щонайменше в 10 тисяч разів. Зараз у нашій галактиці залишилося лише кілька таких суперскупчень.

Найбільшим і водночас найближчим до Землі з решти суперскупчень є Westerlund 1. Воно розташоване на відстані 13 тисяч світлових років. Його маса становить від 50 до 100 тисяч сонячних, вік — від 3 млн до 5 млн років.

Усі ці якості роблять Westerlund 1 ідеальною природною лабораторією для дослідження зоряної еволюції й того, як вона впливає на галактичне оточення. У межах проєкту EWOCS, NASA залучила обсерваторію Chandra для вивчення Westerlund 1. Загалом вона спостерігала його протягом 12 днів.

Chandra вдалося виявити понад 6 тисяч нових рентгенівських джерел у скупченні. Для порівняння, до проєкту EWOCS їх було відомо всього 1721. Багато з цих джерел являють собою зорі, чия маса менша за масу нашого Сонця.

Одним із найважливіших відкриттів стало те, що 1075 знайдених Chandra зір «втиснуті» в область лише чотирьох світлових років від центру скупчення. Це можна порівняти з відстанню між Сонцем і найближчою до нього зорею Проксима Центавра.

Раніше ми розповідали про те, як Chandra шукатиме життя біля найближчих до нас зір.

За матеріалами NASA

Під поверхнею Міранди може ховатися океан
Тайконавти провели екскурсію на борту космічної станції «Тяньгун»: відео 
Літаючий сир мало не зірвав політ ракети з вертикальною посадкою: відео
716 обертів на секунду: астрономи знайшли одну із найшвидше обертових зір у Всесвіті
Чи пов’язана темна енергія з чорними дірами
Слабкий сигнал із кордонів Сонячної системи: NASA відновила зв’язок із Voyager 1
Мовчання NASA: інженери виявили, але не розкрили причину ерозії теплозахисту Orion
Зона смерті: Chandra склав карту небезпек для молодих екзопланет
Коричневий карлик виявився не тим, чим здавався
Невдалі зорі: James Webb зазнімкував новонароджені коричневі карлики в туманності Оріона