Зоря народилася: James Webb зазнімкував «пологовий будинок» сусідньої галактики

Астрономи, які працюють із космічним телескопом James Webb (JWST), опублікували нове дивовижне зображення. Воно демонструє зоряний пологовий будинок у Великій Магеллановій Хмарі — галактиці-супутнику нашого Чумацького Шляху.

Область активного зореутворення N79. Джерело: ESA/Webb, NASA & CSA, O. Nayak, M. Meixner

Метою JWST став об’єкт, відомий під позначенням N79. Це масивний зореутворювальний комплекс, чия протяжність становить 1630 світлових років. По суті, N79 являє собою молодшу версію знаменитої туманності Тарантул, у надрах якої також активно формуються зорі. Дослідження показують, що за останні півмільйона років ефективність зореутворення в N79 перевищувала таку в туманності Тарантул удвічі.

N 79 складається з трьох гігантських хмар атомарного водню. JWST зазнімкував одну з них. На зображенні домінує одна з новонароджених зір, від якої тягнуться дифракційні промені. Цей оптичний ефект пов’язаний з особливостями конструкції первинного дзеркала телескопа, яке складається з 18 шестикутних сегментів. Дифракційні промені на знімках JWST виникають лише під час знімкування дуже яскравих, точкових об’єктів, де все світло виходить з одного й того ж місця. Більшість галактик темніші та займають більшу площу на небі, ніж поодинока зоря, і тому не мають такого малюнка.

На довших хвилях світла, зафіксованих встановленою на JWST камерою MIRI, також можна побачити газ і пил, що світяться. Це пояснюється тим, що світло на коротших хвилях поглинається або розсіюється пиловими зернами в туманності, тоді як середнє інфрачервоне випромінювання здатне пробитися назовні.

Подібні області зореутворення становлять великий інтерес для астрономів. Річ у тім, що їхній хімічний склад схожий на гігантські області зореутворення, що існували, коли вік Всесвіту становив лише кілька мільярдів років. При цьому, зореутворювальні області в Чумацькому Шляху мають інший хімічний склад і виробляють зорі з набагато меншою швидкістю. Тому N79 є найближчою до нас природною лабораторією, що дозволяє розкрити секрети зореутворення в ранньому Всесвіті.

Раніше ми розповідали про те, що Мала Магелланова Хмара насправді може складатися з двох галактик.

За матеріалами https://esawebb.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine