Знайдений у Сахарі метеорит має незвичайний хімічний склад, що може змінити наше уявлення про утворення Сонячної системи. За його допомогою можна точніше розраховувати вік космічних об’єктів.
Незвичний метеорит
Метеорит із назвою Erg Chech 002 був знайдений у травні 2020 року в піщаному морі Ерг-Чех, що в пустелі Сахара на півдні Алжиру. Він містить характерні зеленуваті кристали, котрі допомогли науковцям зрозуміти, що відбувалося у Сонячній системі мільярди років тому.
У новому дослідженні, опублікованому в журналі Nature Communications, науковці проаналізували ізотопи свинцю та урану та підрахували, що його вік становить близько 4,56556 млрд років, з точністю до 120 тис. років.
Це одна з найточніших цифр, коли-небудь розрахованих для об’єктів, що потрапили на Землю з космосу. Результати також ставлять під сумнів деякі поширені припущення про ранню Сонячну систему. Річ у тім, що це перший у світі «метеорит-бумеранг» — камінь, який залишив Землю, провів тисячоліття в космосі, а потім повернувся.
Алюміній, уран та вік метеорита
Близько 4,567 млрд років тому наша Сонячна система утворилася з величезної хмари газу та пилу. Серед багатьох елементів у цьому середовищі був алюміній, який існував у двох формах. Перша — стабільна форма, алюміній-27. Друга — алюміній-26, радіоактивний ізотоп, що утворюється переважно під час вибухів зір, який із часом розпадається на магній-26. Ізотоп алюмінію дуже корисний для вчених, які хочуть зрозуміти, як сформувалася і розвивалася Сонячна система. Оскільки він розпадається з часом, ми можемо використовувати його для датування подій, особливо впродовж перших чотирьох-п’яти мільйонів років життя нашої планетної системи.
Однак, щоб використовувати алюміній-26 для розуміння минулого, нам потрібно знати, чи був він розподілений рівномірно, чи в одних місцях згущувався щільніше, ніж в інших. Щоб з’ясувати це, потрібно буде точніше розрахувати абсолютний вік деяких стародавніх космічних порід.
Дивлячись лише на алюміній-26, ми не зможемо цього зробити, оскільки він розпадається порівняно швидко. Він корисний для визначення відносного віку різних об’єктів, але не їхнього абсолютного віку в роках. Але якщо ми об’єднаємо дані про ізотоп алюмінію з даними про уран і свинець, ми зможемо досягти певного прогресу.
За матеріалами www.space.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine