Знайдена рідкісна подвійна система

Використовуючи телескоп Gemini North, астрономи провели спостереження подвійної системи, відомої під позначенням SDSS J222551 (SDSS J222551.65+001637.7AB). Виявилося, що вона складається з білого та коричневого карлика.

Подвійна система SDSS J222551.65+001637.7AB. Джерело: French et al, 2022

SDSS J222551 розташована на відстані 711 світлових років від Землі. Її виявили ще 2006 року, але донедавна астрономи мали мало відомостей про цю систему. Її основний компонент є багатий воднем білий карлик, чия маса на третину менша за масу Сонця. Що ж до другого компонента системи, його природа залишалася під питанням.

Щоб прояснити природу супутника білого карлика, астрономи вдалися до допомоги спектрографа GNIRS, встановленого на телескопі Gemini North. Зібрані ним дані допомогли встановити, що цей об’єкт є коричневим карликом. Його маса оцінюється у 25 – 53 маси Юпітера, а орбіта проходить на дистанції 207 а. о. від білого карлика (це в п’ять разів більше, ніж відстань від Сонця до Плутона). Також астрономам удалося встановити вік системи. Він становить близько 2 млрд років.

На сьогодні SDSS J222551 є лише восьмою відомою астрономам системою, що складається з білого та коричневого карлика. За словами авторів знахідки, два її компоненти еволюціонують окремо, оскільки знаходяться на великій відстані один від одного. При цьому вона збільшилася майже втричі після формування білого карлика. За оцінками вчених у часи, коли він являв собою звичайну зорю, орбіта коричневого карлика пролягала на відстані близько 70 а. о.

Раніше ми розповідали, як астрономи знайшли залишки стародавніх планет на орбіті навколо двох білих карликів.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine