Команда дослідників з Массачусетського технологічного інституту (MIT) повідомила про відкриття катаклізмічної змінної з найменшим відомим, на сьогодні, періодом обертання. Він складає лише 51 хвилину.
Катаклізмічні змінні, це тісні подвійні системи, що виявляють спалахову активність. Вони складаються з білого карлика та звичайної зорі головної послідовності. Білий карлик поступово перетягує на себе та поглинає речовину свого компаньйона. Цей процес супроводжується викидом великої кількості енергії та тимчасовою зміною яскравості системи.
Знайдена катаклізмічна змінна отримала позначення ZTF J1813+4251. Вона розташована на відстані трьох тисяч світлових років від Землі у напрямку сузір’я Геркулеса. Змінна була відкрита під час вивчення знімків, зроблених у межах небесного огляду Zwicky Transient Facility. Астрономи з MIT проаналізували зміни яскравості понад мільярда зір, після чого досліджували найбільш примітні об’єкти за допомогою телескопів Обсерваторії Кека.
Спостереження показали, що білий карлик, який входить до складу ZTF J1813+4251, має масу, яка становить приблизно половину маси Сонця. Що ж до зорі, вона наближається до кінця свого життєвого циклу. Білий карлик вже поглинув велику частину її водневої оболонки. Зараз маса зорі становить приблизно 10% від сонячної, а радіус можна порівняти з радіусом Юпітера.
Дослідники також провели комп’ютерне моделювання з метою дізнатися про майбутнє системи. Воно показало, що протягом найближчих 70 млн років білий карлик поглине залишки водневої оболонки зорі. Цей процес супроводжуватиметься зміною періоду обернення — він зменшиться з 51 до 18 хвилин. Але після того, як білий карлик позбудеться своєї «кормової бази», він та щільне гелієве ядро, залишине від зорі, знову почнуть віддалятися один від одного.
Раніше ми розповідали, як астрономи відкрили рідкісну змінну зорю змішаного типу.
За матеріалами https://phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine