Знайдена екзопланета з ознаками термоядерного синтезу

Міжнародна команда дослідників оголосила про виявлення раніше невідомої масивної екзопланети. Наявні дані свідчать, що у її ядрі йдуть термоядерні реакції з участю дейтерію.

Екзопланета в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt

Знайдена екзопланета обертається навколо зорі HD206893, розташованої на відстані 123 світлових років від Землі. У 2017 році дослідники виявили її компаньйона — коричневий карлик, чия орбіта проходить на відстані 10 а. о. від світила. Під час подальших спостережень, виконаних за допомогою спектрографа HARPS, астрономи виявили додаткові відхилення в променевій швидкості HD206893, що свідчать про наявність ще одного супутника.

Щоб знайти це тіло, астрономи залучили змонтований на VLT приймач GRAVITY. Він збирає світлові потоки одночасно від чотирьох основних телескопів комплексу. В результаті утворюється віртуальний супертелескоп з еквівалентним діаметром апертури 130 м.

GRAVITY виправдав покладені на нього очікування, виявивши екзопланету, що одержала позначення HD206893 c. Її орбіта проходить з відривом 3,5 а. о. від зорі, а маса оцінюється у 12,7 маси Юпітера (при похибці вимірювань приблизно в одну юпітеріанську масу). Крім того, інструмент дозволив встановити вік системи, який становить 155 млн років.

Маса HD206893 c вкрай близька до кордону, що розділяє масивні газові гіганти та коричневі карлики. Понад те, аналіз її спектра виявив ознаки «освітлення». На думку вчених, це вказує на те, що в ядрі HD206893c йдуть термоядерні реакції за участю дейтерію (вважається, що вони можуть виникати в тілах, маса яких у 13 разів перевищує масу Юпітера). Таким чином, HD206893 c представляє величезний науковий інтерес. Її подальше вивчення може допомогти вченим краще розібратися в «прикордонних» об’єктах, чия маса поміщає їх на стик між екзопланетами та коричневими карликами.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine