Зменшена, але неперевершена: опублікований план порятунку обсерваторії Аресібо

Минуло 2,5 року з часу аварії обсерваторії Аресібо, а майбутнє місця розташування знаменитого радіотелескопа все ще залишається у підвішеному стані. Наразі астрономи обсерваторії уточнили свої плани щодо наступника Аресібо, зменшивши масштаби.

Обсерваторія Аресібо після руйнації платформи. Джерело: Ricardo Arduengo/AFP

Здавалося б, такі зміни стали наслідком недостатнього фінансування. За даними видання Science, ще до зруйнування телескопа у грудні 2020 року Національний науковий фонд намагався скоротити витрати на підтримку цієї величезної обсерваторії.

Обсерваторія Аресібо в Пуерто-Рико була найважливішим компонентом радіотелескопічної інфраструктури Сполучених Штатів упродовж 57 років, поки не була зруйнована. Величезна 900-тонна платформа телескопа впала на антену через обрив опорних кабелів, завдавши значної шкоди 300-метровому телескопу.

Проблеми з кабелями почалися задовго до зруйнування, і вже до цього Національний науковий фонд ухвалив рішення про необхідність закриття проєкту. Проте руйнування інфраструктури стало несподіваним для посадових осіб. У жовтні минулого року Національний науковий фонд оголосив про плани створити освітній центр на місці зруйнованого телескопа. Відкриття центру, спрямованого на STEM-освіту, було заплановане на 2023 рік. Попри те, що 2023-й уже настав, фонд все ще приймає пропозиції стосовно цього проєкту.

Зменшена, але неперевершена обсерваторія

У статті, опублікованій на сервері препринтів arXiv минулого місяця, команда астрономів, включаючи Аніша Роші, керівника відділу радіоастрономії в Аресібо, запропонувала ідею створення телескопа Аресібо (NGAT) наступного покоління, який може бути зроблений із решіткою антен, які нахилятимуться.

Обсерваторія Аресібо після руйнації платформи. Джерело: Ricardo Arduengo/AFP

Замість однієї величезної 300-метрової тарілки, план передбачає економічно ефективну альтернативу з діаметром від 130 до 175 м. Загальна вага запропонованого NGAT становитиме 4300 тонн. Команда твердить, що продуктивність запропонованого телескопа перевершить всі інші радарні системи та одноантенні пристрої.

Незалежно від того, що стане на заміну Аресібо, воно, безумовно, вже не матиме такого масштабу. Попри те, що обсерваторія зруйнована, її накопичені дані все ще використовуються для нових досліджень. Маємо надію, що її наступник відповідатиме всім потребам і допоможе в наукових спостереженнях.

Раніше ми повідомляли про те, як з Аресібо відправили послання позаземним цивілізаціям.

За матеріалами Gizmodo.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine