Обсерваторія Аресібо повністю зруйнувалася

Сьогодні дуже сумна новина прийшла з карибського острова Пуерто-Ріко. За повідомленнями співробітників обсерваторії Аресібо, на 305-метрову чашу рефлектора обвалилася 900-тонна підвісна платформа з приймальним обладнанням і опромінювачем. Це призвело до повного знищення знаменитого радіотелескопа.

Руйнування обсерваторії Аресібо. Джерело: Deborah Martorell

Проблеми Аресібо почалися в серпні, коли обірвався один із допоміжних тросів, який використовувався для підтримки платформи. Це спричинило пошкодження чаші рефлектора. Національний науковий фонд (National Science Foundation — NSF), що керує обсерваторією, планував провести ремонтні роботи. Але, на жаль, 6 листопада стався розрив одного з основних тросів, закріплених на тій же вежі. Експертиза, проведена після цього, показала, що конструкція телескопа нестабільна і може зруйнуватися в будь-який момент, а ремонт неможливо провести без ризику для життя робітників.

Тому керівництво NSF прийняло рішення розпочати демонтаж телескопа. Це збиралися зробити шляхом контрольованого підриву, що дозволило би зберегти певну частину комплексу — наприклад, лідар, який використовувався для атмосферних досліджень, а також інформаційний центр для відвідувачів. Але у підсумку платформа впала без стороннього впливу.

Обсерваторія Аресібо була введена в експлуатацію в 1963 році. Саме вона відправла в космос відоме послання для представників інопланетних цивілізацій. Комплекс можна побачити в ряді відомих фільмів — таких, як «Золоте око» і «Контакт». Навіть після запуску 500-метрового китайського рефлектора FAST у 2016 році деякі характеристики Аресібо так і не були перевершені.

Втрата Аресібо, безумовно, стала великим ударом — не лише для професійних астрономів, але і для багатьох простих людей, які просто цікавляться космосом. Обсерваторія здавна була символом сучасної науки і нашого бажання розкрити таємниці Всесвіту.