Життя у Всесвіті могло виникнути через 350 млн років після Великого вибуху

Астрономи виявили вуглець у галактиці, яка сформувалася через 350 млн років після Великого вибуху. Відкриття свідчить про можливість існування умов для зародження життя майже одразу після виникнення перших галактик у Всесвіті.

Спільне зображення телескопів Hubble і James Webb, що демонструє зіткнення двох скупчень галактик. Джерело: NASA, ESA, CSA, STScI, J. Diego (Instituto de Física de Cantabria, Spain), J. D’Silva (U. Western Australia), A. Koekemoer (STScI), J. Summers & R. Windhorst (ASU), and H. Yan (U. Missouri)

Спостереження космічним телескопом James Webb показали, що значна кількість вуглецю була вивільнена під час вибухів наднових першого покоління зір. Вуглець, важливий для формування перших планет і життя, вважався рідкістю у ранньому Всесвіті.

Професор Роберто Майоліно з Кембриджського університету зазначив, що виявлення ключового елемента для зародження життя в такий ранній період існування Всесвіту, є величезним науковим проривом. Виявлення великої кількості вуглецю в далекій галактиці натякає на можливість раннього виникнення життя у Всесвіті набагато раніше, ніж це вважалося науковцями.

Ранній Всесвіт

Ранні етапи Всесвіту складалися переважно з водню, гелію і трохи літію. Інші елементи, включаючи ті, що сформували Землю і людину, утворилися в зорях і вивільнялися під час вибухів наднових. З кожним новим поколінням зір Всесвіт збагачувався важчими елементами, що дозволяло формуватися кам’янистим планетам і утворювало сприятливіші умови для зародження життя.

Вуглець, здатний злипатися в пил у дисках навколо зір, перетворювався на перші планети. Раніше вважалося, що збагачення вуглецем відбулося лише через 1 млрд років після Великого вибуху. Але останні дослідження говорять про наявність вуглецю вже через 350 млн років, що свідчить про його швидке вивільнення в наднових першого покоління.

Це не змінює часу зародження життя на Землі приблизно 3,7 млрд років тому. Але вказує на те, що умови для життя в інших частинах Всесвіту могли з’явитися набагато раніше. Аналізуючи, як і коли утворилися перші метали всередині зірок, можна встановити часові межі для перших кроків до формування життя.

Стара галактика із «цеглинками» життя

Виявлена галактика — п’ята за віддаленістю. Вона невелика і компактна, приблизно у 100 тис. разів менша за Чумацький Шлях. Вчені припускають, що ця галактика згодом розвинулася у щось значно більше, розміром із Чумацький Шлях, і вже досить масивна для свого віку.

Аналіз спектра світла від галактики дозволив виявити вуглець і попередньо кисень та неон. Це свідчить про те, що ключові для життя елементи вже існували в ранньому Всесвіті.

Раніше ми повідомляли про те, що у самотньої сусідки Чумацького Шляху знайдені артефакти з далекого минулого.

За матеріалами theguardian.com

Івана Купала. Як стародавнє свято пов’язане з астрономією
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір
Астрофотограф зафільмував сріблясті хмари над Україною (відео)
Потужні хвилі на Титані руйнують берегову лінію
Дракон і зорі: приголомшливий вид з ілюмінатора Starliner
Starliner «застряг» у космосі: NASA відтермінувала повернення космічного корабля
Життя краще шукати на маленьких екзопланетах із великими місяцями