22 квітня світ відзначає День Землі. Яку форму має наша планета? Чи справді вона схожа на кулю, чи все ж таки нагадує картоплину?
Яку форму має Земля?
Першим ідею про кулястість Землі насправді висловив не Галілей і навіть не Коперник. Вона була відома ще філософам античності, а її автором вважають Піфагора, що жив у VI столітті
до н. е. Визнаний авторитет Середньовіччя Арістотель, праці якого датуються IV століттям до н. е., розмістив нашу планету в центрі світобудови. Але при цьому писав про її сферичну форму як про встановлений факт, з яким практично ніхто з учених середини минулого тисячоліття не сперечався. Пласкоземельники завжди були у меншості.
Однак остаточно факт кулястості Землі був підтверджений лише після завершення навколосвітньої експедиції Магеллана у 1522 році. Втім, сучасні вчені дають приголомшливу відповідь на запитання про форму Землі. Насправді вона має форму не кулі, а… картоплі.
Саме на цей коренеплід схоже її зображення, складене за даними гравіметричних супутників LAGEOS, GRACE, GOCE1 та наземних вимірювань співробітниками Геофізичного центру імені Гельмгольця у Потсдамі (Helmholtz-Zentrum, Potsdam Deutsches GeoForschungs (Zentrum).
Форма Землі — геоїд
Щоправда, підсумкова картина відображає перебільшені в 10 тис. разів відхилення її форми від «нульового рівня» земної поверхні, що є базою для глобальної системи відліку висот і глибин — еліпсоїда обертання зі сплюснутістю 1/297. Така форма називається геоїдом. З точки зору геометрії вона являє собою опуклу замкнену поверхню, що співпадає з поверхнею води у Світовому океані в спокійному стані.
Ці відхилення викликані гравітаційними аномаліями, пов’язаними, мабуть, з нерівномірним розподілом щільності в земній корі та мантії. Як неважко помітити, вони досить
слабко корелюють з океанічними западинами та великими гірськими масивами.
Чи справді форма Землі нагадує картоплину?
Зображення геоїда можуть здатися такими, що суперечать світлинам, зробленим із космосу. Справді, на всіх зображеннях нашої планети ми бачимо ідеальну блакитну кулю без некрасивих нерівностей. То яке із зображень правильне? Обидва.
Річ у тім, що всі відхилення «картоплини» від сфери є свідомо перебільшеними. Бо в реальності їх дійсно важко помітити, але вони є важливими, адже відображають нерівномірність гравітаційного поля нашої планети.
Вивчення нерівномірностей гравітаційного поля Землі допомагає вченим уточнити її внутрішню структуру та з’ясувати багато важливих аспектів еволюції нашої планети, а також інших планет
земної групи.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine