Запуск телескопа James Webb може бути знову перенесений

28 лютого було опубліковано звіт Рахункової палати США (The Government Accountability Office — GAO), присвячений оцінці ходу робіт над космічним телескопом James Webb (JWST). Автори документа дійшли висновку, що з високою часткою ймовірності його запуск доведеться знову відкласти.

6,5-метрове дзеркало James Webb. Джерело: NASA/Desiree Stover

Наразі передбачається, що JWST буде запущений у першій половині наступного року за допомогою ракети Ariane 5. Минулого року складене дзеркало телескопа і його наукові інструменти пройшли успішні тести в кріокамері. Однак потенційна проблема полягає в іншому компоненті — теплозахисному екрані, виробництвом якого займається компанія Northrop Grumman.

Екран призначений для пасивного охолодження телескопа, щоб підтримувати мінімальну температуру в -223 °C, необхідну для успішної роботи інструментів JWST. Він складається з п’яти мембран, виготовлених із матеріалу каптон. Товщина першого шару становить 50 мкм, чотирьох інших — 25 мкм. У розгорнутому положенні площа екрана становитиме 300 м² (21,197×14,162 м) — це більше за тенісний корт для парної гри. Щоб вмістити його у вантажний відсік ракети Ariane 5, його складуть 12 разів.

Теплозахисний екран James Webb. Джерело: Northrop Grumman

Судячи зі звіту GAO, під час тестів з розгортання екрана фахівці Northrop Grumman зіткнулися з низкою проблем. Зокрема, було виявлено невеликі розриви в мембранах. Проблеми виникли й з клапанами двигунів телескопа (найімовірніше, їх доведеться замінити). Відомо, що інженери компанії вже перейшли на роботу в три зміни замість двох. Зараз над теплозахисним екраном працює близько 500 осіб — у п’ять разів більше, ніж передбачалося спочатку.

Зрозуміло, всі озвучені недоліки будуть усунені. Але це потребує додаткового часу, а його у конструкторів якраз і немає. Усунення попередніх проблем із кріпленнями телескопа «з’їло» практично всі резерви, закладені в програму на випадок різних форс-мажорів. На думку ревізорів із GAO, найімовірніше, запуск JWST доведеться перенести на другу половину 2019 року, а можливо навіть на початок 2020 року.

Повнорозмірна модель James Webb. Джерело: NASA

Ще одна затримка може дорого обійтися керівництву місії, яке і так звинувачували в неефективному розподілі ресурсів та ігноруванні попередніх рекомендацій щодо прорахунку всіх ризиків. Крім того, проблеми з JWST вкрай негативно позначаються на перспективах інфрачервоного телескопа наступного покоління WFIRST. Запропонований американською адміністрацією проєкт нового бюджету NASA, передбачає відмову від його будівництва. Конгрес цілком може проігнорувати рекомендацію, і все ж виділити гроші на телескоп. Але з кожною новою затримкою і перевитратою програми JWST, такий результат стає все менш і менш імовірним.

Концепт телескопа WFIRST. Джерело: NASA

За матеріалами http://spacenews.com

Земна атмосфера здатна захистити нас від близького спалаху наднової
Вони серед нас: вчені Гарварду припускають, що прибульці маскуються під людей
NASA витратить 19,5 млн доларів на запуск фальшивої зірки
Марсохід Perseverance доїхав до Світлого янгола
Подорож до Марса ціною нирок: організм людини не витримає міжпланетний переліт
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір
Астрофотограф зафільмував сріблясті хмари над Україною (відео)