Екіпаж МКС уперше в історії надрукував металеву деталь у космосі. Для цього використали 3D-принтер, створений компанією Airbus та її партнерами.
3D-принтер доставили на МКС у січні 2024 року. Його ключова мета — демонстрація можливості виробництва металевих деталей за умов мікрогравітації. Принтер встановили на борту Columbus. Його помістили в герметичний бокс, що діє як сейф, підтримуючи всередині принтера потрібну атмосферу з дуже низьким рівнем кисню.
Подібний захід обумовлений міркуваннями безпеки. Принтер здійснює друк за допомогою потужного лазера, який розплавляє дріт із нержавіючої сталі. Температура процесу перевищує 1200 °C. Замінюючи кисень на азот, інженери унеможливлюють виникнення пожежі. Це також запобігає окисленню металу.
Процес друку розпочався у травні 2024 року. Він контролювався фахівцями Airbus та Національного центру космічних досліджень Франції із Землі. Після пусконалагоджувальних випробувань, принтер сформував перший шар, який був нанесений на пластину потрібної форми. Після підтвердження успіху фахівці перейшли до 3D-режиму і почали наносити на неї нові шари.
Найскладнішим завданням було визначення правильної висоти шару. Вона вимірювалася перед відправленням команди калібрування для регулювання висоти наступного шару. До середини липня, через 55 шарів, було надруковано половину першого зразка, що ознаменувало початок «крейсерської фази», коли швидкість друку прискорилася завдяки оптимізації процесу.
До початку серпня 2024 перший зразок був готовий для вилучення. Після цього атмосфера всередині захисного боксу була приведена до нормального стану, щоб можна було безпечно відкрити. 21 серпня астронавти Суніта Вільямс та Джанетт Еппс витягли надруковану деталь.
На наступному етапі експерименту екіпаж МКС надрукує ще три деталі. Потім вони будуть доставлені на Землю, де їх механічні властивості зрівняють з аналогічними деталями, виготовленими в наземній лабораторії. Завдяки цьому фахівці дізнаються, як умови мікрогравітації вплинули на продуктивність друку. Ці дані можуть бути використані в багатьох сферах — від виробництва на навколоземній орбіті, до місій, метою яких буде створення постійних баз на Місяці та Марсі.
Раніше ми розповідали про види 3D-друку та способи її застосування в космічній індустрії.
За матеріалами Airbus